Kurník 2018: To najlepšie

Feministka je každá žena, ktorá hovorí pravdu o svojom živote, zavesili na Instagram Branky, body, kokoti. Ceníme si, že aj vďaka vám môžeme v Kurníku vytvárať priestor pre tieto pravdy. Že vás zaujímajú príbehy iných žien a delíte sa s nami o tie svoje. Na záver roka oddychujeme, chystáme sa na nové výzvy a obzeráme sa späť. Výnimočne vám preto dnes neprinášame nový článok, ale náš osobný výber textov, ktoré v nás počas minulého roka obzvlášť zarezonovali. Užite a vidíme sa v krásnom novom roku!

Vaše
Soňa & Miška

Soňa odporúča:

Ach, tie literárne hrdinky!
Občas sa mi stane, že zatúžim byť súčasťou knihy, ktorú práve čítam, čo asi nie je nič výnimočné. No tento pocit sa objavil aj pri čítaní Veronikinho článku – chcela som žiť v ňom, byť jednou z literárnych hrdiniek, na ktoré sa skúmavo pozerá.

Ach, konečne by mi niekto rozumel a mal ma rád aj s mojimi rozmarmi! 😀

Veľmi sa teším, že sme v Kurníku mohli absolvovať tento knižný ponor. Ďakujem!

O rodičoch a strate
Kurník býva fňukací, paradoxne však z tohto článku žiadny takýto náboj nejde. Miška oslovila psychoterapeutku a niekoľko žien, ktoré v mladom veku zasiahla smrť rodiča, a citlivo napísala o tom, čo všetko táto strata obnáša, či a ako sa s ňou dá vyrovnať a čo v týchto náročných situáciách najviac pomáha zo strany okolia.

Bolesť nie je normálny stav
Lucia Žatkuliaková svoj článok začína otázkou: Hovorí vám niečo slovo endometrióza? Priznám sa, vedela som len, že to má niečo spoločné s bolestivou menštruáciou; aké peklo pravidelne zažívajú ženy, ktoré majú endošku diagnostikovanú, som sa dozvedela až z jej – výborného a dôležitého – textu. A som veľmi rada, že sme túto tému vďaka Lucii mohli načať aj že článok mal medzi vami odozvu.

Feministka: omylná a nahnevaná
Žijeme také zvláštne časy, keď je feminizmus pre časť spoločnosť ešte stále čosi ako nadávkou, no zároveň je aj komerčne vyprázdneným pojmom. Že v prvom rade (nám) ide o hodnoty a rovnosť, sa potom ťažko vysvetľuje. Miška sa v tomto texte úprimne a otvorene zamýšľa nad tým, čo znamená feminizmus pre ňu, aj že netreba zabúdať na korene a ženy, ktoré tu boli pred nami. A najmä zbližuje. Veľká vďaka za to.

Tie veľké rozhodnutia
Vždy, keď som tento text čítala, mala som slzy v očiach. Lebo, aj keď síce rozhodnutie autorky nemať druhé dieťa a podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, plynulo z dôvodov, ktoré by sa dali označiť za sebecké, nebolo to rozhodnutie ľahkovážne. Aj keď len sprostredkovane, prežívala som to s ňou. Pre mňa je tento text jeden z najdôležitejších, ktoré sme v Kurníku za celý čas mali.

Miška odporúča:

Renesancia ženskej sexuality
Ivane Kohutkovej sa výborne podarilo zhrnúť všetky polená, ktoré hádžeme pod nohy autentickému prežívaniu ženskej sexuality. A to je ešte len začiatok jej výborných, otvorených a rešeršovaných textov o sexe!

Ako ma (ne)zmenilo materstvo
Eva Mészárosová urobila naozaj záslužnú prácu a popísala, čo sa to odohráva v hlavách matkám a nematkám. A zároveň mi splnila túžbu, aby sme v Kurníku prinášali viac otvorených textov o tom, ako prežívame svoje materské roly.

Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli pracovať
Príbehov o tom, ako naša prieberčivá generácia trávi čas prázdninovaním na úrade práce a experimentovaním s home ofisom, je veľa. Soňa ten svoj však popísala pre mňa výnimočne úprimne, citlivo a vtipne (duševné preležaniny FTW!).

Nechajte ma, teraz bolím
V redakcii sa rady pýtame iných žien, ako veci, ktoré v sebe riešime, vnímajú ony. Osobne mi to vie priniesť podnetné nové perspektívy, inokedy, ako v prípade Soninho prieskumu o prežívaní PMS, ide predovšetkým o pútavé čítanie, vďaka ktorému cítim, že sa s tým neborím sama. A tiež ma strašne baví ilustrácia Michaely Istok, ktorá skvelo vystihuje PMS pocity v našich lonách.

Dve ženy o šťastí
Nejakú krízičku mám stále, v živote či v písaní, pokračovaní Kurníka. Soňa mi poslala torzo tohto textu o pocite šťastia presne v momente, keď som opäť raz mala pocit márnosti z publikovania slov. Zároveň som sa tiež zaoberala podobnými otázkami o šťastí. Soňa mi veľkoryso umožnila svoje úvahy doplniť a výsledný text ma nielen opäť nakopol k písaniu, ale najmä mi jednoducho urobil radosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *