To najlepšie z Kurníka 2022

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 22. decembra 2022.

Obzerať sa za uplynulým rokom môže priniesť prekvapivé pohľady. Introspektívnu reflexiu pri všetkých tých koncoročných bilanciách často nahrádza zas len sebaprezentácia, kurátorovanie obrazu, aký o sebe chceme vytvárať. Terry Nguyen však pekne píše, že naša pozornosť (a teda aj to, s čím a s kým trávime najviac času) nemusí byť len monitorovaná a monetizovaná vo forme koncoročných rebríčkov, ale vnímaná skôr ako limitovaný prírodný zdroj hodný ochrany. Otázka preto znie, ako so svojou pozornosťou zaobchádzame, čomu ju chceme venovať? Čo je najviac hodné nášho obmedzeného času a energie? Aký pocit máme z toho, čím sme naplnili uplynulých dvanásť mesiacov? A čo je dôležité teraz? Po roku, keď našu spoločnosť zasiahli minimálne dve historické udalosti, napadnutie Ukrajiny Ruskom a vraždy v Teplárni? Ako budeme narábať so silou, ktorú predstavuje naša vzácna pozornosť, a kam ju sústredíme?

Na tieto otázky si každá a každý musí nájsť odpoveď za seba. V tomto momente si však už tradične dovolíme obrátiť vašu pozornosť aj na texty v uplynulom roku publikované v Kurníku, ktoré podľa nás boli niečím výnimočné. Pozývajú k zamysleniu, k zmene a akcii a najmä snáď potvrdzujú aj to, že nikto z nás tomu všetkému nečelí osamote. Veríme, že náš redakčný výber pre vás bude príjemným a podnetným obzretím sa späť.

Soňa Hrúziková

Mirka Urbanová: Na dopamínovej vlne online nákupov

Po troch rokoch materskej a covidových lockdownov som pri návrate do práce pocítila viacero druhov úzkosti – tá najintenzívnejšia a stále sa objavujúca je, prekvapujúco, na tému nemám čo na seba! Svojím oblečením nepotrebujem svetu nič špeciálne odkazovať, stačí, aby vďaka nemu nebolo úplne zjavné, ako dlho som bola doma a ako neisto sa teraz cítim. Šaty toho vedia prezradiť veľa – a možno si len veľa domýšľame. Preto sa rada vraciam k Mirkinmu výživnému článku o vzťahu k oblečeniu a rôznych aspektoch vzniku a nákupov handričiek

Eva Meszárosová: (Späť) do školy

Ďalšie úzkostné zistenie z tohto roka: keď sa synovi končili jeho prvé prázdniny, znova som to všetko naplno prežívala ako za svojich školských čias. Vďaka Evinmu článku som však aspoň trochu pripravená na to, čo všetko vo mne môže o pár rokov vyvolať jeho nástup do prvej triedy. Spomienky a traumičky zmiešané s rodičovskou láskou a zodpovednosťou môžu tvoriť silný koktail emócií a som rada, že pre nás Eva ten svoj parádne popísala.

Ilustrátorky Kurníka: Ide nám o lásku

Po vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha pred podnikom Tepláreň na Zámockej ulici nám došli slová. To, čo nešlo vyjadriť inak, sa však podarilo našim ilustrátorkám. V ich prácach nájdete smútok, ale predovšetkým nádej a lásku. Pretože tie sú silnejšie ako nenávisť – nech je situácia okolo nás akokoľvek zarmucujúca a bezútešná. 

Alexandra Just

Michaela Kučová: Za lepšiu menštruáciu

Zdá sa vám, že je táto téma už dávno vyčerpaná? Mne rozhodne nie. Michaela Kučová s komplexnosťou jej vlastnou píše o tom, čo by nám skutočne mohlo pomôcť lepšie menštruovať. Ako asi z kontextu vyplýva, nebude to práve polievanie muškátov menštruačnou krvou. Poďme sa viac baviť o tom, čo všetko môže skvalitniť prvé dni cyklu, aby sme prekonali svoje fujky bariéry a vedeli sa adekvátne postarať o svoje telo.

Michaela Kučová: Komu slúži moja práca

Koľkokrát som si omieľala slovné spojenie materská dovolenka na jazyku a premýšľala nad čo najvhodnejším rebrandingom tohto obmedzujúceho pomenovania pre niečo, čo je v spoločnosti brané ako smutný výpadok z pracovného života. Toto pomenovanie má viac vrstiev ako hociktorá cibuľovina, naozaj. 
Práca, pláca, starostlivosť, oddych, emocionálna práca či dokonca tá reproduktívna, to všetko tam je. A ešte niečo viac. 

Ilustrátorky Kurníka: Ide nám o lásku

Keď sme rozposlali mail našim skvelým ilustrátorkám s prosbou o zapojenie sa do špeciálneho vydania, odpovede sa nasypali behom jedného dňa rad za radom do inboxu a ja som slzila. Postupne začali chodiť aj hotové ilustrácie a opäť to prišlo. Keď sme si posielali testovací newsletter, tiež. V tých komplikovaných emóciách mi toto zažiarilo ohromne silno. Cez slzy si pripomeňme, že láska, spolupatričnosť a rešpekt sú najviac

Eva Meszárosová

Michaela Gombarová: Tá s tým Ale

Text od Michaely Gombarovej prišiel do Kurníka práve včas a mohol prísť aj omnoho skôr. Pretože sme ho potrebovali. Nahlas vysloviť a uchopiť fenomén situationshipu, o ktorom v mnohých obmenách sama počúvam a úryvky z ktorého nie sú z minulosti neznáme ani mne –, to nie je jednoduché, obzvlášť keď píšete o vlastnej skúsenosti. A ja týmto v mene všetkých žien, ktoré sa v texte našli, ďakujem za jeho zrodenie.

Katarína Bodamská*: Schroedingerov život 

Držať sa svojich koreňov, alebo sa snažiť z nich vytrhnúť, byť, či nebyť tam, kde sme sa narodili, ostať, či neostať. V krajine, kde máme svojich blízkych, rodinu a zázemie, no v ktorej nemôžeme občas rásť tak, ako by sme si priali. Dilema rezonujúca generáciou žien, ktorej bola možnosť takéhoto rozhodovania dopriata. Koľko úskalí a protirečenia nám vie táto sloboda, našimi rodičmi tak ťažko vydupaná, priniesť. Nikto nás nenaučil ani nenaučí, čo s ňou, a ako na mnoho iného, aj na toto musíme prísť každá sama. Pekne sa o tom od autorky pod pseudonymom Katarína Bodamská čítalo a mohlo by sa o tom písať pokojne aj viac. Aby sme si v tom aspoň takto trochu pomohli, v akejkoľvek krajine už práve sme.

Michaela Kučová: Ako ju nájsť

To by zaujímalo niekedy aj mňa. Občas sa mi podarí dosiahnuť akési prchavé soulmate momenty so svojimi blízkymi kamarátkami, no možno by ich mohlo byť viac. Možno na mňa ešte len čakajú – resp. skôr na to, kým si konečne priznám, že dať šancu novým ženským priateľstvám sa oplatí v každom veku a nemusí to byť len s tou, ktorú poznám ešte zo základky. Miška nás všetky svojím textom posunula trochu bližšie k nám samým aj k našim kamarátkam.

Mirka Urbanová

Soňa Hrúziková: Patriarchát v plameňoch

Pre začatie s písaním treba tému, ktorá ťa páli pod prstami, a keď je okorenená poriadnou emóciou, napríklad spravodlivým hnevom, vznikne takáto štipľavá nálož patronizujúcemu správaniu voči ženám. Často si predstavujem, ako inak by som sa správala v konfrontáciách, v ktorých teoreticky ťahám za dlhší koniec, ale môj protivník to nevidí (asi cez moju krinolínu). Soňa si zažila modelovú a zároveň reálnu situáciu, ktorú premyslela, precítila a zvládla ako kráľovná. A ja jej strúham symbolický pukerlík svojím výberom do tohtoročnej bestofky.

Eva Meszárosová: Tvoja láska

Ako ľúbiť, keď sme samy unavené, chceme čas pre seba alebo nás vyčerpáva žiadostivosť toho, kto nás zbožňuje? Evin príspevok sa síce volá Tvoja láska, no zároveň je o jej vlastnom uvedomovaní si svojich schopností a kapacít milovať. Bezpodmienečná láska dcéry je spúšťačom úvah o spôsoboch vyjadrenia a prežívania citu, bez ktorého by sme vyschli. Taký iný ľúbostný list, ktorý sa vás dotkne, aj keď deti nemáte.

Michaela Kučová: Plytčina

V niektorých textoch sa občas rada stratím, unášaná náladami z obrazov a pocitov, ktoré mi sprostredkúvajú. Miška tentokrát kormidluje od momentálnej pracovnej prestávky (aka nezamestnanosti) cez komplikovaný vzťah s otcom na ceste k sebaprijatiu, akceptovaniu hĺbok, do ktorých sa ponára veľmi ťažko. Pretože vyplavia nielen to pekné a dobré o nás samých. Tisíckrát áno.

Michaela Kučová

Zuzana Weberová: Volanie z lesa

O hraniciach v Kurníku väčšinou píšeme v kontexte duševného zdravia, vzťahov a sebalásky. Text Zuzky Weberovej však zachytáva zážitok z tých národných, z lesa medzi Poľskom a Bieloruskom, z dejiska humanitárnej krízy. Do nášho newslettra pritom patria oboje rovnako – žiadna self-care  nie je skutočná bez toho, aby sme vnímali svoju prepojenosť s ostatnými ľuďmi a venovali starostlivú pozornosť aj im. Článok sme vydali vo veľmi pohnutom čase, na začiatku ruskej invázie na Ukrajine. Dnes preto možno viaceré a viacerí z nás poznajú podobné pocity, ktoré Zuzana pri dobrovoľníckej pomoci utekajúcim na hraniciach zažívala. Možno dnes viaceré a viacerí už nevládzeme čítať o utrpení a bolesti. Aj takéto hranice k tomu patria a je to v poriadku. Nezabúdajme však na ľudí, ktorí sú uviaznutí v lesoch, stále čelia zime a často aj násiliu. A podporovať koalíciu Grupa Granica, ktorá tam poskytuje v ťažkých podmienkach pomoc už dlhé mesiace.

Soňa Hrúziková: Patriarchát v plameňoch

Niet nad praktické príklady. Preto veľmi odporúčam prečítať si čosi o mocenských dynamikách z plných pľúc pomenované Soňou rovno od plota jej záhradky. Pretože patriarchát sa skrýva v detailoch, ktoré sme si zvykli nevšímať, veď tak sa to predsa robilo vždy. A je dôležité si pripomínať, že iný svet je možný. A na záver (aj tohto textu) sa zjavia aj jednorožce!

Mirka Urbanová: Koniec kalerábovej sezóny

Užitočný checklist pre všetky, ktoré v sebe ešte bojujeme s výchovou k poslušnosti. Mirka so šarmantným nadhľadom a predsa nekompromisne načrtáva hranice, ktorými sa rozlišuje zdravie vzťahu. V tomto prípade na základe pozorovaní z heterosexuálnych párov, ale s informáciami aplikovateľnými naprieč rodmi. Pošli ďalej!

korektúra SOŇA HRÚZIKOVÁ

*tento článok sme publikovali pod pseudonymom

Jedna myšlienka na “To najlepšie z Kurníka 2022

  1. Paradny vyber. Niektore clanky som si precitala ako zakusok ku kave, niektore ma znepokojili, ine vyplavili otazky, o ktorych sa mi nie vzdy chce rozmyslat, lebo mam pocit, ze vychodisko a cestu nevidim, citam ze aj hladanie je moznost. Ano, dobre je to tak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *