Udržateľné tempo udržateľného správania

napísala ZUZANA KOMAROVÁ
ilustrovala SASHA DERKACH

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 10. mája 2018.

Myslím, že chodiť okolo horúcej kaše netreba, každý inteligentný človek totiž dnes vie, že naša planéta je na tom dosť zle, a v podobe živelných pohrôm či globálneho otepľovania nás úpenlivo prosí nech ju už totálne nezničíme. Naším konzumom, materializmom a ignoranciou. Veď čo nie je moje, o to sa netreba starať.

A tak vám po ulici lieta mikroténový sáčok, stojíte na zástavke a radšej sa uhnete, než by ste ho vzali a strčili naspäť kam patrí – do koša. Moje výjazdy z nášho vchodu vyzerajú asi takto: zamknem dvere, preskočím gigantický psí exkrement, dvihnem plastovú fľašu, ktorú od rána lisovali desiatky áut, potom krabicu z bonboniéry a iné veľké nepekné odpady. Triedený odpad je o pár metrov ďalej a tak to tam len fučiac natlačím. A áno, chcem aby ma všetci videli. Lebo pokiaľ nezačne šíriť dobrý príklad mladá schopná skoro 30-tnička, kto potom  ľahostajných ľudí okolo naučí na tieto návyky?

Priznajme si, rodičov ešte ako tak natrénujeme aspoň na triedenie odpadu, ale staršiu generáciu, ktorá pochádza z konštantného nedostatku a zrazu sa ocitla v blahobytnom prebytku, dokáže rýchlo zlákať konzum a naše tréningové snahy sú v drvivej väčšine prípadov úplne márne.
A preto sa chcem baviť o praktických veciach a nie teórii. Poďme robiť zmeny kúsok po kúsku.

Ekologickejšie Ja
Všetky si čistíme zuby. Nie každá vie, že keď si kúpite jednu bambusovú kefku, ušetríte tým 4 plastové. Bambusová kefka nie je v ničom iná než bežná, akurát ju treba po umytí oklepať a nechať vysušiť, keďže bambus absorbuje vodu. Bežné plastové kefky môžete doniesť aj na zberné miesta v rámci rôznych ekovýziev či iniciatív, no a keď sa neviete vzdať farebnučkých curaproxiek, aspoň podporte ich recyklovateľný projekt.

Odličovanie je kapitola sama o sebe. Ráno tampón, večer tampón, na konci týždňa samé vatové tampóny. Objavila som však bambusovú alternatívu (stačí vygoogliť alebo si ich môžete ušiť aj samy). Používajú sa pár dní, potom sa operú a používajú sa ďalej. Na začiatku sa môžete cítiť trochu zvláštne, ale pokiaľ na seba nehádžete tony mejkapu, zvyknete si naozaj rýchlo. A keď si chcem odlakovať nechty, postačí mi normálna servítka (už použitá).

Menštruácia. Tu sa dá experimentovať vo veľkom. Existujú rôzne eko rozložiteľné vložky, tampóny, menštruačné kalíšky a dokonca aj textilné nepremokavé vložky. Stačí si znova vygoogliť podľa krajiny a miesta bydliska, možností je naozaj veľa. Dobrodružnejšie typy žien, skúste sa pozrieť sem, na menštruačné bezvložkové nohavičky. Rada prijmem osobné názory, keďže na tento level som sa ešte nedostala.

Vatové tyčinky do uší. Dávam do pozorností túto smutnú fotografiu, ktorá pred dávnejším časom obletela svet. Vatová tyčinka sa práve kvôli plastu nevie rozložiť. Netreba zúfať, stačí zájsť napríklad do obchodného domu na Kamennom námestí (určite aj hocikde inde) a obstarať si tieto famózne a cenovo dostupné tyčinky, ktoré nemajú plastový ale papierový základ, čím sa rýchlejšie rozložia v prírode.

Holenie a žiletky. V tejto oblasti som sa na slovenskom trhu zatiaľ nestretla s veľa možnosťami. Okrem klasických holiacich strojčekov je ďalšia možnosť napríklad táto americká rozložiteľná žiletka vyrobená z jogurtových kelímkov alebo nemecké unisex holítko z bukového dreva na žiletku Gillette Mach3 (pri nákupe aj s jednou vymeniteľnou žiletkou).

Ekologickejšia domácnosť

Leto je za rohom. Evokuje to zväčša terasu, vánok, citronádu, Aperol a gin tonic. Aj keď šetrím životné prostredie, nemusím sa vzdávať slamky a hltavo piť z pohára. Ja som si z dovolenky vo Vietname priniesla takéto bambusové slamky aj s kefočkou na ich čistenie. Ich povrch je špeciálne upravený, aby nenavlhli v nápore alkoholu, a potom ich len prepláchnem a nechám na stojáka vyschnúť. Myslela som si, že budem pokroková a wow, ale po sekundovom vyhľadaní na internete som sa presvedčila, že to máme aj u nás, za rovnakú cenu a dokonca som našla aj sklenené slamky! Každopádne, odporúčam ich vyskúšať, hlavne keď máte doma nejakú návštevu, aspoň to rozprúdi diskusiu a v konečnom dôsledku aj zvýši povedomie.

Každodenné umývanie riadu. Čo sa hubiek na riad týka, máte na výber dvojvrstvové eko hubky vyrobené z recyklovaných PET fliaš (jedna strana) a použitých častí pohoviek (druhá strana) alebo prírodnú hubku (lufu), ktorá pri styku s vodou zmäkne a naberie objem. Prvú hubku môžete umývať v umývačke a druhej predĺžite životnosť na tri mesiace vymytím čistou vodou. Ďalej existujú klasické, no recyklovateľné hubky či handričky na riad. Je treba si uvedomiť, že jeden až dva kusy hubiek vás vyjdú od 1 eura.

Prostriedkov na umývanie riadu je fakt veľa, či už v normálnom obale alebo vám ich načapujú v bezobalových obchodoch. Ja som sa celkom namotala na vlastnú výrobu “domácej Jari”, ktorá je finančne nenáročná a hlavne jednoduchá! Receptov je naozaj mnoho, ja momentálne pracujem na tomto a plánujem skúšať ďalšie.

Pranie. Opäť tu máme eko a bezobalové možnosti, kedy nabehnete s bandaskou a naplníte koľko vám peňaženka dovolí, alebo sa dáte na používanie mydlových orechov či domácu kreatívnu výrobu. V dnešnej dobe je to tak, že si na seba oblečieme jednu vec raz a pod vplyvom rôznych gastronomických, cigaretových či potných okolností ju dáme hneď prať. Naše krehké a nekvalitné oblečenie nepotrebuje každotýždenný nával chemikálii, stačí mu prepratie vo vode s minimom prídavnej chémie. Zároveň nie je vôbec náročné, urobiť si taký prací gél aj doma. Stačí vám mydlo (jeleň alebo marseillské) a sóda na pranie, ktorú zúžitkujete aj pri výrobe prostriedku na riady, samozrejme voda, esenciálny olej a máte 10 litrov pracieho gélu! Ja som si vybrala používanie mydlových orechov. Funguje to asi tak, že si podľa návodu (tvrdosť vody, či množstvo prádla) pripravíte do vrecúška zopár orieškov, ja ich ešte pokvapkám esenciálnym olejom akože aviváž a dám prať.

Ekologickejšie materstvo

Tento odstavec je kúsok ako pohyb na tenkom ľade, keďže sama som bezdetná a počet biomatiek so širokou škálou bio eko vedomostí brutálne stúpa. Zároveň to však môže slúžiť ako inšpirácia pre budúce rodičky aj nerodičky alebo ako nápad na darček pre kámoškine bábo.

Jedna z vecí, ktoré sa u detí rýchlo vypoužíva či záhadne stratí, sú cumlíky. Našťastie už na trhu nájdete ekologické cumlíky zo 100% prírodného kaučuku, ktorý neobsahuje PVC, BPA či ftaláty a vydrží minimálne dva mesiace. Tento kaučuk (guma, latex) sa vyrába z mlieka kaučukovníka a cumlíky sú zväčša jednoliate, aby sa do nich nezachytávala špina či pleseň.

Kubík, hello a iné ovocné kapsičky. Priznám sa, že chutia aj mne, no odpad, ktorý po nich ostáva sa na tejto planéte skryje ťažko. Znovupoužiteľné kapsičky teraz vidím skoro všade. Je super, že si sama matka zvolí, čím ich bude napĺňať, a nie je odkázaná na chémiu či sprocesované detské jedlo. Na jednej ekovlne sa zvezú aj desiatové vrecúška, ktoré sa vyrábajú z bavlny a polyesteru a sú prateľné v práčke. Sú síce drahšie, ale v porovnaní s tým, koľko alobalu a potravinovej fólie každoročne ušetríte, je to zanedbateľná položka.

Vo veľkých množstvách sa spotrebúvajú aj vlhčené obrúsky. Každá žena sama najlepšie vie, aký je ich obrat v jej domácnosti. Prečo teda neskúsiť kompostovateľnú verziu? Teda verzie, pretože ich je celkom dosť. Sú vyrobené z celulózy, neparfémované, hypoalergénne a dokonca môžu byť občas v malých množstvách splachované do toalety. Predávajú sa dokonca aj suché obrúsky ako alternatíva vlhčených, sú rozložiteľné, prateľné/vyvárateľné alebo rovno vyhoditeľné. Na ich navlhčenie sa v prípade potreby používa voda alebo nejaký hydrofilný olej.

Vedierko a lopatka je artikel, ktorý sa stráca a nachádza na rôznych pieskoviskách či v prímorských destináciách. Je to plast ako každý iný, z povrchu zemského nezmizne len tak. Bohužiaľ som sa v našich končinách nevedela dopátrať žiadnej alternatívy okrem kovového vedierka a lopatky, ale americká firma green toys predáva tento plážový set vyrobený z plastových fliaš od mlieka so sójovou potlačou za takú sumu, že si to vedierko už nikde nikdy nedovolíte stratiť či len tak zabudnúť.

Odhliadnuc od plastov ma zaujala ešte jedna vec – vegánske kriedy pre malé umelecké duše. Farbené sú špenátom, cviklou či čučoriedkami a môžu sa aj jesť (to sa samozrejme neodporúča vo veľkom).

Tí ostatní

Poviem to takto: treba začať od seba. Silu slova už nahradila rýchlosť linkov. No a čo? Je jedno ako to šírite, hlavne že o tom vedia vaši najbližší ľudia. Mne to takto stačí – naučiť seba, frajera, rodičov, kamarátov a kolegov v práci. Lebo keď si aj oni potom spravia svoju zdieľaciu prácu, postupne sa začne meniť okolie a bude to len rásť. Sama som nováčik a učím sa každý deň, ale podpora a tipy od mojich známych len nasvedčujú tomu, že nie som jediná “čudáčka”. Že aj ich trápi to, čo sa deje a nechcú sa len prizerať. Odporúčam začať postupne, najprv vymeniť vatové tampóny a tyčinky za tie ekologické, nenosiť igelitové sáčky zo supermarketov a sem-tam dvihnúť nejaký pouličný odpad a hodiť ho do koša. Nezazerať na ľudí, ktorí sa ešte mentálne nedostali tam, kde vy, len im ísť príkladom. Riešiť svoj vlastný dopad na planétu na začiatok úplne stačí. Tak držím prsty!

3 myšlienky na “Udržateľné tempo udržateľného správania

  1. No neskutočne pravdivé, je pravda je potrebné byť príkladom, ale každý musí začať od seba a aj sa napomínať, aj keď si budú myslieť čo chcú. Stretávam sa s tou realitou a teším sa lebo tiež niečo pre to robím aj s dcérou. Vďaka.

  2. výborná varianta oličovania bez odpadu je odličovanie hydrofilným olejom – netreba žiadne tampóniky, stačia ruky, olej a voda!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *