Je to vo hviezdach?

napísala MIRKA URBANOVÁ
ilustrovala BARBORA DEMOVIČOVÁ

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 17. mája 2018.

Tento článok vám nepovie nič o vašej osobnosti ani budúcnosti. Tie si musíte odžiť samy/sami. Článok obsahuje odpovede z ankety od našich desiatich čitateliek.

„Aké si znamenie?‟ Otázka, ktorá dokáže oživiť konverzáciu minimálne na ďalšiu štvrťhodinku. Alebo zdvihnúť obe obočia a symbolicky sa pochovať v očiach toho druhého, ktorý si podobne ako Jana jednoducho myslí, že „je to blbosť.‟

Hoci má astrológia v koreni slova zakomponované štúdium (-lógia), v študijnej ponuke univerzít ju nenájdete. V súčasnosti je astrológia považovaná vo vedeckých kruhoch za pseudovedu, ktorá nedokázala priniesť presvedčivý dôkaz o svojej vedeckosti.

Napriek tomu si však mnohí ľudia myslia, že naozaj ide o vedeckú metódu, overenú časom. Zároveň je zaujímavé, že „astrológii‟ dôveruje viac ľudí než „horoskopom.‟ Sčasti ide o dôsledok zámeny astrológie s astronómiou, ale aj o dôveryhodnosť spomínanej prípony.

Spomínané štúdium – v prípade astrológie vplyvu pohybu a pozície nebeských objektov na ľudí a udalosti na Zemi – má bohatú históriu naprieč kultúrami. Západná verzia sa točí okolo dvanástich znamení zvieratníka – systému horoskopov. Každé znamenie má priradené isté individuálne charakteristiky, ktoré sú ovplyvnené rôznymi atribútmi na základe ich vládnucej planéty, živlu, stavu a polarity.

Pochybujem, že sa nájde niekto, kto by podľa svojho dátumu narodenia nepoznal svoje znamenie. Na ich základe však netreba hneď vynášať unáhlené súdy. Ako píše Michaela: „Stalo sa mi, že pri predstavovaní sa ma jedno dievča opýtalo, aké som znamenie. Keď som povedala, že som škorpión, povedala mi: „Tak to spolu nebudeme dobre vychádzať.‟‟ Príbeh má však happy-end, stali sa z nich kamarátky.

Tí, čo sa v astrológii orientujú hlbšie, podobne ako Simona, vedia, že okrem slnečného znamenia, ktoré sa určuje na základe dňa narodenia, by mal byť ešte dôležitejší takzvaný ascendent. Ten sa určuje na základe presného času narodenia (na minúty). Väčšina našich respondentiek sa však zaobišla bez tejto informácie. Možno aj vy by ste sa zaobišli, ak si kladiete nasledovnú otázku:

Kto to vlastne verí astrológii a horoskopom? Koreluje dôvera astrológii napríklad s dosiahnutým stupňom vzdelania? Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že prekvapivo veľa vzdelaných ľudí má záľubu v odhadovaní ostatných a ich osudov na základe ich znamenia. Naša čitateľka Magda skúma horoskopy z 15. a 16. storočia z rukopisov, starých tlačí o astrológii, medicínskej astrológii a kalendárov.

Už dlho sú horoskopy neoddeliteľnou súčasťou mainstreamových tlačených i online médií. A nielen tých, no fokus vždy ostáva kladený nie prekvapivo na ženské publikum. Týždenné predpovede zverejňuje na ženám venovanej platforme Broadly pravidelne aj Vice. Feministicky orientovaný newsletter Lenny Letter zas pripravuje pre svoje emancipované čitateľky raz mesačne krátku astrologickú predpoveď.

Internet priniesol nové možnosti aj astrológii. Namiesto útlej knižočky výlučne o svojom znamení môžeme v rýchlosti zoscrollovať všetky znamenia a skúsiť všetky kombinácie a kompatibility – či už partnerské, priateľské, sexuálne či pracovné. Medzi špecializovanými astrologickými stránkami zodpovedá vkusu kávou a dizajnom posadnutých mileniálov asi najviac webstránka Café Astrology a minimalistická aplikácia Co-Star.

Prečo hovorím o vkuse mileniálov? Práve tí sa stávajú generáciou, ktorá sa v neistých časoch obracia namiesto organizovaného náboženstva čoraz viac k astrológii. Individualizované predpovede, ktoré nevyžadujú žiadne vstúpenie si do svedomia, vyhovujú pravdepodobne viacerým, ako napríklad 29-ročnej Eve, ktorá ich vníma ako „instantnú dávku povzbudivého duchovna.‟ Zároveň rozvíja: „Asi najmä chcem počuť, že všetko bude v poriadku, že ma čakajú dobré veci a vždy ma poteší informácia typu nasledujúci týždeň bude vaša charizma neodolateľná.‟

V časoch boomu fake news a z toho prameniaceho volania po kritickom myslení by však boli jednoznačné deterministické astrologické predpovede na škodu. To si pravdepodobne uvedomujú aj samotní známi astrológovia (nie teta z nočného vysielania vešteckého programu), ako napríklad Ophira Edut v konverzácii s Mayim Bialik, ktorí prezentujú svoju prácu skôr v štýle akejsi pomoci a usmernenia pri vzťahoch a v pochopení iných pomocou astrológie. Niekedy dokonca nahradia terapeuta.

Môj jediný osobný dirty pleasure ohľadne astrológie je rešerš partnerskej kompatibility. Nehľadám žiadne posvätenie, skôr odrazové mostíky pre zadefinovanie vzťahu, mojich očakávaní a pozície v ňom. Pretože ak ste prelietaví, niekoho, kto má rád stabilitu, skôr či neskôr sklamete – nezávisle od znamenia, pravda. Ale taký horoskop vám to pripomenie bez súdenia. Ak je teda takáto predpoveď napísaná zrozumiteľným jazykom a nie náhodným generátorom slov.

Pre Petru bolo zisťovanie partnerskej kompatibility v puberte „najväčšia zábava.‟ Väčšina stránok ponúka heterosexuálnu verziu výpočtu partnerskej zhody, čo súhlasí s vnímaním astrológie u Magdy, ktorá ju kontextualizuje okrem iného v hraniciach toho, „čo spoločnosť považuje za akceptovateľné správanie.‟ Update na LGBTQ rozhranie už poskytli autori knihy Sextrology, celebritní astrológovia Stella Starsky a Quinn Cox, ktorí robia astrológiu sexi.

A áno, perfect match ponúka aj astrologická verzia Tinderu. U nás však asi treba zatiaľ oprášiť svoje astrologické tabuľky, ak veríte, že to je naozaj vo hviezdach.

V súvislosti s astrológiou sa hovorí o tzv. Barnumovom efekte, ktorý je častým psychologickým fenoménom a opisuje dôveru v zdanlivo na mieru ušitej charakteristike, ktorá je v skutočnosti taká všeobecná a vágna, že sa dá aplikovať takmer na všetkých. Júlia sumarizuje svoje skúsenosti s horoskopmi podobne, hoc intuitívne: „Občas to sadne, dá sa to pozorovať, je ale podstatná miera všeobecnosti.‟

Zvedavý blíženec, poriadkumilovná panna či vášnivý škorpión – pre horoskopoznalých okamžité asociácie, ktoré však v konečnom dôsledku môžu vyústiť do stereotypov. Pre druhú Michaelu sú znamenia „symboly určitých typov pováh.‟ Veľa ľudí sa však, podobne ako Eva, chce cez horoskopy jednoducho a iba „dozvedieť viac o sebe.‟

Väčšinou to však zostáva pri pomerne vágnych charakteristikách, no pre mňa osobne sú najväčším mútením vody predovšetkým denné horoskopy. Tie sa momentálne môžu zdať dôveryhodnejšie ako aktuálna predpoveď počasia, no málokto ich berie vážne, vrátane našich respondentiek. Tie ich takmer vôbec nesledujú.

V našej ankete sa objavili rôzne druhy vzťahov k astrológii: od nulového cez minimálny, neutrálny, nedôverčivo-zvedavý či recesisticky ležérny po pozitívny až vedecký. Vyhľadávaniu iných druhov predpovedí budúcnosti sa naše čitateľky (z mileniálskej generácie) vyhýbajú a aj k astrológii majú vo všeobecnosti skôr rezervovaný vzťah a berú ju viac ako zábavu.

A čo vy?
Veríte – neveríte astrológii?
Veríte – neveríte horoskopom?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *