Rozíď sa so mnou. Zn.: Poriadne

napísala MIRKA URBANOVÁ ilustrovala SOŇA FLAJŽÍKOVÁ

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 4. marca 2021.

Ak si už rozhodnutý, daj mi trochu času, aby som pochopila, že s nami niečo nie je v poriadku. Nenechaj ma však ani pridlho čakať. Nehraj to (predo mnou a pred ostatnými) na dokonalý pár do poslednej chvíle. Otázky o našom konci potom budú bolieť ešte viac. Nie je to iba o tebe, o tvojom rozhodnutí, vo vzťahu sme predsa (minimálne) dvaja. Ale ak si sa už rozhodol, tak skús to, čo nás rozdelilo, verbalizovať, aby si to vedel vysloviť nahlas, veď na to máš aj slovnú zásobu, aj intelektuálnu výbavu. Pokojne si to predtým niekam napíš, nech to vidíš modré na bielom. Definitívne. Aspoň trochu sa posnaž, nemusí to byť úvaha na úrovni hosťujúceho terapeuta v populárnej talkshow. Skús vybrať niečo pravdivé a skutočné, čo bude pravdepodobne rezonovať aj vo mne. Tá hodnota, ktorá je pre teba zásadná a na ktorú ja jednoducho zvysoka kašlem. Tá mrzkosť, ktorá ťa ničí a otravuje a nevieš ju prehltnúť. Alebo tá nekonečná nuda, čo sa k nám vkradla po honeymoon phase, lebo sme perfect match vlastne iba fyzicky. Alebo mi povedz o Nej, o tej Druhej, ktorá bude možno už zajtra tvojou Prvou a jedinou. Možno som si to všimla aj ja. 

Nemusíš mi však pripomínať všetky moje prehrešky v tvojich očiach, všetky detaily života, na ktorý ašpiruješ a ktorý už bude bezo mňa – opäť, ak chceš, vyber si nejaký zásadný bod zlomu, cez ktorý sa bytostne nevieš preklenúť. Špinavú bielizeň však operme iba v spoločnej práčke, nezaťahuj do toho našich známych a kamarátov. Chcem sa to dozvedieť iba od teba, bez spoločenských trapasov prepočutých a zakríknutých informácií. Nechci sa mi však príliš silene sprotiviť, nehraj tvrdú formu, bezcitného, neznášať ťa budem neskôr aj bez toho (a pravdepodobne iba na chvíľu, je to univerzálna obranná reakcia a súčasť procesu hojenia). 

Očakávaj, že na to, čo mi povieš, budem nejako reagovať aj ja. Neočakávaj však odo mňa okamžité racionálne uchopenie a pochopenie. Možno budem s tebou nesúhlasiť, protirečiť ti, popierať realitu tvojho rozhodnutia, prosíkať ťa o ďalšie šance, nápravu, kvíliť a vyť. A možno ani jedno z toho. Ty si to však mal sám v hlave už dlhšie. Ja som možno zachytila nejaké signály, ale aj tak je to pre mňa tvrdá emočná facka. Daj mi pár momentov na spracovanie, uchopenie situácie, nájdenie vlastnej hlavy. Svoje rozhodnutie si ale vopred dobre premysli, skonzultuj na terapii, prebehni všetky možné scenáre vo svojej hlave, nery dátum do náhrobného kameňa nášho vzťahu unáhlene a predčasne. Ak je však náš vzťah pre teba mŕtvy, priprav si reč a miesto poslednej rozlúčky.

Povedz mi to do očí

Prosím ťa, hlavne si pre náš rozchod nevyberaj žiadne symbolické dátumy. Nepotrebujem si tento deň cyklicky pripomínať do konca života. Neurob to pred mojím dôležitým životným rozhodnutím, skúškou a dlhoočakávaným momentom či udalosťou hodnou oslavy. Nechaj ma zažiariť predtým, než ma na hodnú chvíľu sfúkneš. Nech ti ani nenapadne ghostovať, ak k sebe prechovávame nejaký rešpekt a chceme si ešte niekedy v budúcnosti dôstojne pozrieť do očí. Písomnú komunikáciu prenechajme predošlým analógovým éram, vzdialenosťou odlúčeným milencom, nech náš partnerský vzťah neskončí v koši virtuálneho archívu sociálnych sietí, ku ktorému sa môžem v momentoch najväčšieho pokorenia pre potrebu emocionálneho samobičovania vracať. Hľadajúc presné dôvody, tvoje úskoky, prezradenia, svoje chyby, snažiac sa všetko zadatovať, postihnúť a v tejto neprehľadnej kope absolútne nesprávne hľadať svoju hodnotu – v správe, ktorá nikdy nepokryje komplexnosť toho, čo bolo medzi nami. Tie poznámky, ktoré som ti na začiatku odporučila urobiť, sú určené iba pre teba, teraz k nim musíš nájsť svoj flow a prostredie.

Urob to buď „u nás“ (čoskoro bez nás) alebo ma vylákaj na neutrálne územie, ku ktorému nemám silný vzťah ani naň nemám žiadne markantné spomienky a kam sa už asi nikdy nevrátim. Bez náhodných okoloidúcich či prizerajúcich sa ľudí. Dôležité je, že sa tam môžem slobodne rozplakať alebo vykričať alebo na teba jednoducho dlho neveriacky zízať. Alebo nič z uvedeného. Neboj sa ticha. V mojej hlave možno práve spieva operná diva poslednú milostnú áriu, nasratá raperka ťa posiela do piče a soulová speváčka sa snaží zrekapitulovať všetko dobré aj zlé, sladké aj horké. Naraz. Nehanbím sa za žiadne klišé, tak isto ako sa nehanbím za žiadnu svoju reakciu (zatiaľ), pretože ju tak cítim a je to fyzické. Emócie vo mne vyvolávajú vlny a ty si ma hodil do rozbúreného mora pocitov, šľahajú ma po tvári, žalúdku, egu, od končekov prstov až do srdca. Musím sa pokúsiť neutopiť sa. 

Ukáž mi (pasé) lásku 

Nehraj sa na prehnane chápavého, ani ak si sa už ocitol v minulosti v obrátenom garde. Každý/á sme unikát, buď pripravený na rôzne aj protichodné reakcie. Bez súhlasu ma ale neobjímaj, nebozkávaj na rozlúčku. Ak tak urobím ja, pokojne ma nechaj na veľkorysý moment visieť na tvojich perách, nie však pridlho. Následne ma ale s citom odtisni, už si sa predsa rozhodol. Preboha, a nech ti ani vo sne nenapadne, že by sme mali predtým mať ešte posledný sex bez môjho vedomia o jeho význame. Nie sme tvoja fantázia steamy hot seriálového scenáru. Urob si rozlúčku maximálne vo svojej hlave či do vreckovky. Manévre, taktiky a hry si nechaj pre svoju hraciu konzolu. Ak sa však na teba náhodou vrhnem ja, sorry, kámo, maj na pamäti svoju misiu! Kto ti hovoril, že to bude jednoduché? Urob to ale čo najférovejšie.

Ukáž mi, že sme si neboli cudzí – že si zo mňa videl viac než kamoši/ky na káve, pracovný kolektív, followeri/ky na sociálnych sieťach, všetci, ktorí/é neprenikli pod obaly mojej starostlivo pestovanej škrupinky. Vyhni sa opakovaniu otrepaných hlášok rozchodovej drámy bez skutočného obsahu: To nie ty, to ja… Potrebujem viac priestoru… Si pre mňa príliš dobrá… V podstate súhlasím, ale… Pridaj niečo špeciálne, niečo osobné, niečo naše. Predošlé floskule ber iba ako vypchávku ticha, ak si nervózny. Počúvať seba samého ťa bude pravdepodobne bolieť rovnako ako mňa. Pokojne si spoločne poplačme, ak nás zrazu aj pohľad na toho druhého úmorne bolí. Nemusíš si nadávať do blbcov (ja ti to poviem úprimnejšie) alebo sa ospravedlňovať (ak si nespôsobil nejakú reálnu zlobu). Stačí, ak ťa to bude mrzieť. 

Aby sme to definitívne uzavreli, neboj sa na istý čas odcudziť sa mi  – nedurdi sa, ak si ťa vymažem zo sociálnych sietí či ťa dokonca zablokujem. Pochop, že aj keď prahnem po informáciách o tebe, najlepšie bude, keď k nim nebudem mať nonstop prístup. Nie tak dávno by som musela vyzvedať iba od spoločných kontaktov a ich pohľady by ma dostali do reality veľmi rýchlo. Na rozdiel od obrazovky, ktorá nesúdi a hypnotizuje, aby som pri nej ostala čo najdlhšie. Ak sa niekedy v budúcnosti stretneme, nech sa dokážeme s nepredstieraným záujmom opýtať toho druhého, ako sa mu darí. Medzitým nám dovol zahojiť sa staromódnym spôsobom. Neurčito trvajúcim dištancom, po dôstojnom a rýchlom rozdelení majetkov a povinností, aktualizovaným o prípadnú návštevu terapeutickej poradne, ak je treba. Už ale sólo. 

Poznámka autorky: Tento text nie je univerzálny manuál, no hádam prispeje k vzájomnému pochopeniu v rozhodujúcich momentoch akéhokoľvek partnerstva. Je to pokus o artikulovanie akejsi ideálnej situácie aj pre mňa samu, nezávisle od toho, na ktorej strane rozchodového konania by som stála. Text je vyskladaný z vlastných skúseností (robenia a prijímania rozhodnutia) a z toho, čo som videla, počula, čítala, premyslela. 

editovala MICHAELA KUČOVÁ korektúra SOŇA HRÚZIKOVÁ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *