Návod na leto

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 23. júna 2022.

Začali sa mi prázdniny, na ktoré nemám peniaze ani plány. Už skoro tri týždne neviem odpovedať na otázku, čo celé dni robím. Zachytávam sa drobností, oprala som posteľnú bielizeň, aktualizovala SPF arzenál, ešte Miletička… Alebo hneď ráno vyrážam k Dunaju, do vody sa ponáram až na obed, vyhriata. Pred horúčavou sa skrývam do zákutí YouTube od konceptuálnych spovedí až po číru radosť. Večer je ešte svetlo, sedím na teplom kamennom schode, kým vzduch okolo už chladne. Toto nie je môj deň, iba záblesky z toho, ako život plynie. Nič ti to nepovie. Sama neviem, ako mi ubieha čas, viem len, že je to príjemné. 

Nechcem nikoho navádzať, ale sama opäť zisťujem, že oddych je predovšetkým voľnosť. Neštruktúrovaný čas, spontánne činnosti nezviazané povinnosťami a očakávaním. Aktivity, na ktoré mám práve chuť a náladu. Bytie bez slov, takže ho potom ani neviem opísať. Život na voľnobeh, myseľ len tak spočíva v tele, ktoré odpočíva. Sú ľudia, ktorí potrebujú oddychovať aktívne, ale aj výskumy hovoria o tom, že našej tvorivosti prospieva „nudné“ ničnerobenie. Zabudli sme, akú hodnotu má len tak „čumieť do blba“, nechať všetko v sebe dosadnúť. Že keď z toho niečo chceme mať, potrebujeme aj čas na trávenie. A tak púšťam plány, predstavy a očakávania, výnimočne aj všetky úlohy. Nechávam sa byť.

Do módu vedomého ničnerobenia zároveň prechádza aj Kurník. V júli a auguste vás pozdravíme vždy len jedným vydaním za mesiac. Ďakujeme, že to chápete, a veríme, že aj vy si v tom čase príjemne oddýchnete. Nateraz vám s láskou posielame aspoň pohľady našich skvelých ilustrátoriek na to, ako sa dá tráviť leto. 

Petra Lukovicsová: Rozpusti sa vo vode 

Petrinu prácu nájdete na Instagrame. 

Denisa Kollárová: Kúpeľ 

Denisa zdieľa svoje ilustrácie na tomto webe.

Martu 

Martu má tvorbu pokope tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *