Koniec kalerábovej sezóny

napísala MIRKA URBANOVÁ ilustrovala ALEXANDRA JUST

článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 26. mája 2022

Uteč, keď ťa chce zneistiť. Keď on hovorí tebe, ako sa cítiš. Hoci ani ty presne nevieš ako. Alebo keď ti z fleku vytkne, že si pribrala (aj keby hej, no a čo). Nedopraj mu podlo získanú psychologickú prevahu. 

Ukonči účasť v jednostrannej konverzácii, keď rozpráva iba o sebe, svojich vplyvných známostiach, svojom rozhľade siahajúcom ďaleko za hranice mesta, okresu, krajiny, abstraktných horizontov. Aj keď si možno dobrá poslucháčka, on nie je predmet tvojej seminárky.

Uštedri mu zdvihnuté obočie (obe) a nezdvorilé ironické ďakujem, keď ti hovorí, že nie si ako ostatné. Pretože si neváži iné ženy, nemá spracované minulé traumy, alebo iba jednoducho trepe. Existujú lepšie komplimenty, ktoré priamo pomenúvajú tvoje kvality.

Zastav ho, keď ťa porovnáva so svojimi bývalými alebo súčasnými. Nebuď nedobrovoľná účastníčka trápneho wannabe komparatívneho sociologického experimentu.

Spochybňuj jeho motiváciu pri dvorení, keď sú medzi vami príliš veľké nerovnosti, hlavne mocenské. Slovo partner implikuje rovnocennosť.

Nesmej sa na vtipoch, ktoré idú cez všetky čiary, ani na komplimentoch, ktorými ti slintá do dekoltu. Keď ti vyčítavo povie, že nemáš zmysel pre humor, ukáž mu veľkoryso chrbát a stand-up si radšej pusti doma. A poriadne sa zasmej od srdca, nie z pocitu trápna.

Neodpisuj, keď ti píše pod vplyvom. Riešiť môžeš dôležitejšie veci ako výlevy po šiestich pivách o druhej v noci, ku ktorých obsahu sa za triezva aj tak nehlási. Sústreď sa radšej napríklad na svoj dobrý spánok tak, že si zapneš rovnomenný režim na smartfóne.

Blokni ho hneď, keď začne byť neznesiteľne otravný, oplzlý a hrubý. Nevyžiadaný dickpic je autoportrét jeho charakteru.

Vypar sa, keď z teba chce urobiť svoju slúžku. Možno ho to mama nenaučila, ale ty nie si neplatená cateringová služba.

Odstrihni ho hneď, keď sa ťa on snaží odtrhnúť od tvojich záľub, kamošiek a kamošov či nebodaj rodiny. Nie si obežnica jeho planéty. Nech si zapichne svoje červené vlajky inam. 

Začni sa baliť, keď ťa dlhšie nechce začleniť do svojho okruhu priateľov a rodiny. Pravdepodobne aj tak neplánuje tvoju dlhodobú prítomnosť v jeho živote. 

Nesexuj s ním, keď nemáš chuť a on áno. Nie si gumená vagína, ale telo, ktoré si pamätá. 

Ignoruj ho a odkráčaj, keď vysmieva tvoj úsudok, tvoju inteligenciu, tvoje schopnosti. Sám raz zistí, koho podceňuje. Nemusíš mu udeľovať lekcie zadarmo. 

Zastav ho, keď ťa má ako záložný plán, bezpečný prístav vyplakania sa a pravidelnú darkyňu nekonečného obdivu. Nie si jeho roztlieskavačka.

Už ho nepozdrav, ak ti ublížil a nikdy sa neospravedlnil. Je to forma feedbacku bez slov, ktorými voči tebe šetril tiež.

Neber predošlé riadky ako ultimátnu príručku dôstojného prežitia v hetero vzťahoch a už vôbec nie ako hejt na mužov. Ide o zozbierané postrehy zo situácií, v ktorých sa možno nájdeš a ktoré sme možno riešili obe menej asertívne, ako sme chceli. No s vekom a so skúsenosťami, našťastie, prichádza aj poučenie sa a sebavedomie. Mám však pocit, že by bolo fajn počuť to všetko aj skôr. A mať aj ten ďalší pocit. Že nie som/nie si sama.

editovala MICHAELA KUČOVÁ korektúra SOŇA HRÚZIKOVÁ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *