Akú chcem počúvať raperku

napísala MICHAELA KUČOVÁ ilustrovala ALEXANDRA JUST

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 4. februára 2021.

Chcem, aby mala najtučnejšie reťaze, najrýchlejšie fáro. Nevieš, či sa viac leskne jeho kapota alebo hrude komparzistov vlniacich sa okolo. Zároveň chcem, aby sa vykašľala na ligotavé rekvizity, bola suverénna bez všetkých tých žánrových klišé. 

Chcem, aby bola nasratá. Chcem tiež, aby ti ukázala feminizmus s priateľskou tvárou. Chcem, aby sa nebála nálepky man-haterka. Chcem, aby ti vysvetlila, že ten hejt nie je namierený voči mužom, ale podmienkam, ktoré sme si tu vytvorili spoločne. Že to ubližuje aj tebe.
A že stačilo. 

Opíše ti Bratislavu, už tisícikrát, ale tentoraz pôjdeme ulicami, kadiaľ nemôže ísť sama po zotmení, popri staveniskách, kde sa o ňu vždy obtrú slovné oplzlosti, mhdčkou, v ktorej sa nad ňou ktosi urobí. Neni ako víno, neni ako káva, a drink v klube si pre istotu všade berie so sebou.

Dokáže ti, že dievčatá nemusia robiť pesničky len o láske.Nahlas povie, že má rada sex. Že nemá rada sex bez lásky. Že k láske nepotrebuje sex. Bude queer nielen vo videoklipoch.
Nájde konečne nejaké pekné dospelé pomenovanie pre svoj najväčší koníček, masturbáciu. 
A priateľstvo si bude vážiť nielen po rozchode.

Vysvetlí ti úskalia randenia v 21. storočí (relationship status: left on seen) a že s deťmi sa nepomáha, deti sa vychovávajú. Oboma. Rodičmi. Žiadne sólo mamičky s kočíkmi.

Vysvetlí ti, že zúfalosť diskusií na Modrom koníkovi nie je výsledkom laktačnej psychózy, ale zlyhávajúceho systému, v ktorom nás zdravotníctvo a školstvo necháva v týchto telách a v týchto vzťahoch bojovať na vlastnú päsť. 
Poradíme si teda samy.

Bez ohľadu na to, koľko je na scéne tatkov, otcov a oteckov, moja raperka nebude tvojou matkou. Dospieť musíš sám.

Aj tvoju mamku nechá na pokoji. Ak ti chýba jej kuchyňa, nauč sa variť, ona si recepty nepýta.
Nebude krkom, ktorý hýbe hlavou, má svoju vlastnú.
A ak ťa nepustí k slovu, tak to nie je preto, že je žena, ale preto, že má čo povedať. 
(Môžeš ju poprosiť o featy.)

Nebude tvoja múza a zabudni aj na archetyp mužského génia. Ona je tá, čo chce všetko, tvorí si vlastné svety. Ona sa pre teba neobetuje. V partnerstve je starostlivosť vždy vzájomná. 

Chcem, aby bola sebavedomá. 
Chcem, aby bola neurotická. Aby hovorila o svojich komplexoch, diagnózach a dopovedala aj tú časť o liečbe. 

Nech má pokojne aj ona rečovú vadu, prízvuk. Nech hovorí čisto ako Adela Ostrolúcka. Hlavne, že ju bude počuť.

Chcem, aby bola vtipná, nebrala všetko príliš vážne. Nemusí sa vyjadrovať ku každej plastovej slamke.

Chcem, aby bola úplne normálne pekná. Dôkaz, že mozog a krása sa fakt nevylučujú. Že môže byť pekná žena, mať dobrý sex life a napriek tomu byť nasratá. Fakt to nie je o tom, že by si ju niekto nevšimol.

Chcem tiež, aby sa zvysoka vysrala na všetky očakávania a ukazovala svoje nevytlačené vyrážky, nevytrhané obočie. Aby mala v chlpatej paži ambíciu dokonale hladkého tela (aj mimo lockdownu). A nechudla. 

Nech kašle na tú nihilistickú pózu a umýva si vlasy aspoň dvakrát do týždňa. 
Chcem, aby mi odporučila najlepšie céčko a korektor, chcem, aby bola prirodzene krásna aj bez nich. Aby sa maľovala výrazne aj vôbec, nosila handry od Holubca aj z Lidla. 

Krása nie je triviálna, radosť z nej je validná. 
Aj keď vidíš, ako tá satisfakcia vyviera z útlaku: sme predsa viac, ako vyzeráme.

Chcem, aby sa pýtala, prečo viem také blbosti, ako si správne nanášať očný krém, a prečo ma trápi otázka, kedy začnem mať neúnosne vráskavé kolená. Chcem, aby raz a navždy zavrela huby všetkým, ktorí sa pohoršujú nad zoperovanými tvárami známych žien. Pre koho to asi robíme, vy zhrozené zlatíčka?!

Chcem, aby vysmiala všetky tie instagramové spasiteľky, ktoré majú feed plný hashtagu „bohyňa“ a dílujú fast fashion, ezoteriku a detoxy, lebo #selfcare

Tvoja fotka zohnutého brucha nezmení toxický ideál. Ale chcem, aby mala pochopenie pre to, že každá sa od neho oslobodzujeme svojím tempom.

Slovom „teplý“ bude opisovať len letné večery alebo večere, ktorých sa Krajniak fakt že nedočká. Inak to nie je nadávka, podobne ako „kunda“, ktorá – čuduj sa svete – nie je špinavá, ale dokonca má schopnosť samočistenia
A tvoj dick dokáže čo?

Chcem, aby ctila rap, jeho korene a históriu, aby si bola vedomá toho, čo znamená byť čiernou ženou.

Slabikujme spolu: in-ter-sek-cio-nál-na. 

A preto ju nebudeš nikdy počuť „cigániť“ a ani neklame, keď hovorí, že život v dlhodobej chudobe mení pravidlá. Našou povinnosťou je preto zmeniť systém, ktorý vždy najsilnejšie dopadá na najzraniteľnejších. 
Solidarita so ženami, ktorých životy nežijeme, rešpekt ich rozhodnutiam. 

Chcem, aby ti doplnila základné vzdelanie:

Ukázala ti možnosti slovenčiny, ktorá berie na vedomie doktorov a doktorky, politikov a političky, upratovačov a upratovačky, učiteľov a učiteľky, vedcov a vedkyne, umelcov a umelkyne – a že záleží na tom, komu svojím jazykom umožníme existovať.

Čosi aj z biológie, lebo ten gombík hore na vulve je len špička ľadovca

Vysvetlila ti krutú matematiku, na ktorej stojí náš svet:
Že tam, kde muž zarobí jedno euro, žena dostane 80,6 centov. 
Že každá tretia zažila fyzické alebo sexuálne násilie. Vymyslených býva od dvoch do desať percent obvinení, takže áno, verím jej.
Že počet interrupcií po ich zákaze neklesá, tak si tými farizejskými návrhmi vytapetuj spovednicu a daj svätý pokoj.

Chcem, aby odkázala všetkým chlapcom, ktorí sa potrebujú posadiť na šírku dvoch sedadiel alebo sa na verejnosti škrabať v rozkroku, nech si vyskúšajú každý mesiac pchať medzi nohy malú plienku alebo vatový štupeľ. Tŕpnuť, kedy krvná zrazenina pretečie na nové obliečky z háemka. 

A aj tak nás neuvidíte niesť v ruke čistú vložku na WC, nieto ešte pod sukňou poťahovať neporiadne prilepené krídelko. Čím to je, čím to je?

A iste, chcem, aby hovorila o tom, ako krváca, zdvihla plný menštruačný kalíšok k nebesiam, napísala ódu na termofor a panadol.

Ale nebude sa redukovať len na maternicu s mikrofónom. Ak po jej bítoch bude tiecť krv, bude to tá tvoja.

Apropo, chcem, aby si hudbu robila sama.
Chcem, aby bola natoľko sebaistá, že sa nebude báť spoluprác. A nikto nebude prehliadať jej vlastné zásluhy, keď si prizve producenta. Producentku?!

Otázky médií, aké je to byť raperkou medzi samými chlapcami, bude ignorovať. Chcem, aby bola jednou z nich. Aby zostala sama sebou. Medzi nami dievčatami, žena, ktorá nebehala s vlkmi. Nevije vence, nevyje na mesiac.

Chcem, aby ti povedala, aké je to byť ženou, aké je to byť ňou, aké je to byť. 
Chcem, aby nebola „raperkou pre dievčatá“.
Chcem, aby bola naša. 

Chcem počuť všetky tieto a ďalšie príbehy. Chcem, aby raperiek bolo veľa.

editovala MIRKA URBANOVÁ korektúra SOŇA HRÚZIKOVÁ

4 myšlienky na “Akú chcem počúvať raperku

  1. Toto s rapom nemá nič spoločné. Janka jeb na to a pusti si :
    P.A.T. X MegaM – PPČ (Official Video) prod.P.A.T

    WU WU WU – EN GARDE ; TAK POĎTE VŠETKY VYJEBANÉ HLAVY.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *