Úskalia online zoznamovania

napísala IVANA KOHUTKOVÁ
ilustrovala HAN

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 24. mája 2018.

Človek je tvor vysoko spoločenský, naša túžba vyhľadávať vzťahy najrôznejšieho druhu nás sprevádza od nepamäti. Internet a nespočetné množstvo aplikácií, ktoré nás medzi sebou prepájajú po celom svete, nám umožňujú, aby sme sa necítili izolovaní a úplne sami. Hľadáme priateľov, lásku či sex. Ľudia boli pri zoznamovaní vždy vynaliezaví a snažili sa z „technických“ možností doby vyťažiť maximum. Smartfóny a všadeprítomné wi-fi tak v zásade nepriniesli až toľko nového, prehĺbili však riziká. Zoznámiť sa dnes vieme na „jeden swipe“, rovnako rýchlo sa však naše intímne fotky môžu objaviť na webe.

S príchodom modernej tlače a novín sa objavili aj prvé platené inzeráty. Ľudia hľadali svoju životnú lásku alebo sexuálny vzťah. Prvý takýto inzerát bol pravdepodobne uverejnený už v 17. storočí. Napísal ho mladý muž okolo tridsiatky, jazykom príznačným pre to obdobie. Vody novinových lovestory rozbúrila v roku 1727 Angličanka Helen Morrison. Bola prvou ženou, ktorá zverejnila svoj inzerát v novinách. Presvedčila editora týždenníka Manchester Weekly Journal, aby umiestnil jej krátky inzerát v stĺpčeku Lonely Hearts. V ňom písala, že hľadá niekoho milého, s kým by mohla prežiť svoj život. Za tento na tú dobu radikálny počin vyjadrenia svojej túžby si vyslúžila krutú odpoveď. Na inzerát jej síce odpísal muž, ale nie taký, akého si priala. Bol to starosta, ktorý ju donútil, aby strávila štyri týždne v blázinci.

Odvtedy vzniklo obrovské množstvo spoločností a projektov, ktorých úmyslom bolo čo najefektívnejšie spájať ľudí na základe ich údajov a charakteristík. S príchodom internetu sa zoznamovanie posunulo na ďalší level. Boom zažili prvé online zoznamky a do hry postupne vstúpili smartfóny s lákavými appkami. Úžasný komfort ľahko dostupnej komunikácie však prináša aj nástrahy, pred ktorými by sme sa mali mať na pozore.

Povstanie incelov & revenge porn
V online svete nájdeme množstvo zaujímavých a inšpiratívnych ľudí, ľahko však môžeme naraziť aj na rôzne indivíduá – od neškodných otravovačov/otravovačiek až po ľudí, ktorí môžu byť pre nás skutočným nebezpečenstvom.

Zvýšenú potrebu byť opatrnými zdôrazňujú aj nedávne informácie o aktivitách bizarnej skupiny mužov nazývaných Incel-i. Incel má pôvod v anglickom slove involuntarily celibacy. Ide o skupinu mužov, ktorí nedobrovoľne držia celibát, pretože sa im z rôznych dôvodov nedarí nájsť si partnerku či milenku. Myslia si, že na sex majú právo, a ženy z pomsty znásilňujú a páchajú na nich násilie. Živnou pôdou pre týchto mužov, medzi ktorými nájdeme radikálnych aktivistov za práva mužov aj pick-up umelcov, je práve online prostredie. Združujú sa v skupinách, kde sa označujú za beta samcov a diskutujú, ako povstať proti modernej spoločnosti. Tá je v ich očiach ovládaná toxickým feminizmom a utláča mužskú identitu. Súčasťou tejto komunity bol podľa všetkého aj Alek Minassian, ktorý pred pár týždňami v uliciach Toronta dodávkou zrazil niekoľko ľudí.

Ďalšou hrozbou virtuálnej komunikácie je fenomén tzv. revenge porn, čiže porno z pomsty. Ide o šírenie súkromných fotografií, videí alebo ďalších častí privátnej komunikácie; samozrejme bez súhlasu a často aj s osobnými údajmi, adresou či linkami na sociálne siete. Šírenie porna z pomsty môže mať viacero dôvodov – či už ide o snahu človeka strápniť, pomstiť sa mu alebo mu ublížiť, vydierať ho či zničiť mu reputáciu. Za snáď najznámejším prípadom revenge porn je ponížený elektrikár, ktorý zverejnil „sextape“ herečky Pamely Anderson a hudobníka Tommyho Leeho. Pomsta však často prichádza od ľudí, ktorí nám boli najbližší – schválne si niekedy pozrite, koľko amatérskeho porna má v názve „ex“.

Nepanikárme! Chráňme sa
Komunikácia v online prostredí nebude nikdy úplne bezpečná, to však neznamená, že takýto spôsob spoznávania sa musíme automaticky zavrhnúť. Existuje celý rad tipov, ako si ľúbivý či erotický obsah posielať bezpečnejšie.

Predtým než začneme čokoľvek s kýmkoľvek zdieľať, by sme si v prvom rade mali upratať samy u seba – v našich telefónoch, tabletoch alebo počítačoch. Dobrým začiatkom je nastaviť si heslá nielen pre zariadenie, ale (ak je to možné) aj pre citlivé aplikácie. Nikdy totiž nevieme, kto sa k nášmu zariadeniu dostane. Kým si odskočíme na toaletu, partia zlomyseľných kamarátov dokáže divy. V takýchto prípadoch je fajn myslieť aj na to, že v závislosti od nastavenia si náš telefón môže pýtať heslo až po pár sekundách či dokonca minútach – dovtedy je komukoľvek prístupný.

Zvážte tiež, či chcete mať zapnuté lokalizačné služby tak, aby aplikácie (a teda potenciálne aj ostatní) vedeli, kde sa nachádzate, keď napríklad posielate správy. Dobré je si tiež premyslieť, či chcete mať zapnutú synchronizáciu medzi jednotlivými aplikáciami tak, že si jedna od druhej „ťahajú” údaje. To sa stáva predovšetkým vtedy, keď je aplikácia napríklad prepojená na sociálne siete, odkiaľ môže veľmi jednoducho nahrať vaše fotografie, miesta, kde sa pohybujete, informácie o vašej práci či štúdiu…

Mnohokrát si vieme nastaviť, ako dlho a kde sú obrázky alebo chaty v našich zariadeniach či samotných službách uložené. Ak sa chceme vyhnúť nepríjemným prekvapeniam, dobré je vypnúť aj služby, prostredníctvom ktorých sa naše fotografie automaticky zálohujú napríklad do clouduCloudy vedia byť zradné aj vtedy, keď vám váš partner ukazuje, ako vašu intímnu fotku pred vašimi očami maže z telefónu. Z telefónu zmiznúť môže, ak to má však „šikovne“ nastavené, pikantný záber si neskôr „nájde“ vo svojom virtuálnom úložisku. Mimochodom, vo väčšine mobilov už existuje podobný kôš, na aký sme zvyknutí z počítačov. Fotku teda nestačí zmazať, odstrániť ju treba aj z koša.

Pri fotografiách si treba dať pozor aj na tzv. EXIF údaje (napr. typ mobilu, čas, dátum alebo konkrétne súradnice vyhotovenia fotografií), ktoré každá fotka obsahuje, a ešte pred poslaním ich zmazať. Pri fotografiách je, samozrejme, kľúčové zvážiť, či chceme, aby na nich bolo viditeľné, kto sme. Prezradiť nás môžu akékoľvek detaily nášho tela (znamienka, tetovania atď.), ale aj prostredie, v ktorom sa nachádzame.

Nech robíme čokoľvek, mali by sme mať na pamäti zlaté pravidlo: čím menej zverejnených osobných údajov, tým lepšie. Každá aplikácia alebo služba požaduje pre inštaláciu alebo svoje fungovanie rôzne údaje; musíme sa preto rozhodnúť, či chceme uvádzať naše celé meno, adresu, dátum narodenia alebo profesiu. Keď sa rozhodneme používať nejakú citlivú appku, je lepšie vytvoriť si pre tento účel osobitnú emailovú adresu. Je tiež rozumnejšie, keď si svoje kontá zo sociálnych sietí nepridávame do verejných profilov takýchto appiek.

Ďalej si musíme skontrolovať, aké údaje nami používaná služba šifruje a či sa naše informácie nemôžu dostať k tretím osobám, ktoré by ich mohli zneužiť. Pretože nebezpečenstvo sa neskrýva len v tom, aké údaje sú o nás v konečnom dôsledku dostupné, ale aj to, že ich môže tretia osoba zmeniť tak, že nám poriadne zavaria. V neposlednom rade je dôležité, aby sme nepoužívali appky na nechránených wi-fi sieťach.

Viaceré appky ponúkajú špeciálne vychytávky na ochranu nášho súkromia. Jednou z najbezpečnejších aplikácií je Signal. Aj keď si jeho používanie vyžaduje telefónne číslo, existujú tipy na to, ako naše skutočné číslo nepoužiť. Výhodou Signal-u je, že si môžeme nastaviť čas, po ktorého uplynutí sa konverzácia na oboch telefónoch zmaže. Podobný charakter šifrovania a niečo navyše má aj Wire. Favoritkou medzi bezpečnými appkami je aj Disckreet s jej obojstrannými heslami, pomocou ktorých získajú dotyční prístup k spoločným súborom. Všetky súbory by mali byť špeciálne šifrované a chránené pred hackermi. Dobrým štandardom podobných aplikácií je, že neumožňujú ukladať fotky či videá mimo aplikácie a ponúkajú aj detekciu screenshotov (čiže vás upozornia, ak si dotyčný vašu fotku „odfotí“). Na podobných princípoch funguje aj appka Privates!. Ak si nevyberiete z týchto, môžete skúsiť, či vám nebudú vyhovovať hook up” appky BeNaughtyStud or Dud či Casualx.

Ak si však nevyberiete ani jednu z týchto aplikácií, vôbec nie je dôvod na paniku. Je dobré, aby sme si zvolili spôsob komunikácie, ktorý je nám najbližší. Je však dôležité, aby sme boli pri zdieľaní našich súborov nanajvýš obozretné a v radostnom opojení nezatlačili myšlienky na bezpečnosť do úzadia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *