napísala MICHAELA KUČOVÁ
ilustrovala ANDREA KOPECKÁ
Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 31. mája 2018.
Možno som len rozmaznaná, ale zdá sa mi, že hľadanie seriálového programu na večer, v ktorom by mi ženské postavy nezvyšovali mieru stresu, znechutenia či pesimizmu, je nekonečné. O televíznej produkcii, ktorá nepodlieha stereotypizácii ženských hrdiniek a vykresľuje ich rôznorodé skúsenosti autenticky, sme už písali viackrát. Takže áno, svetlé výnimky existujú, no ľahko ich možno v záplave jednorozmerných sitcomov a citovo vydierajúcich drám prehliadnuť. Občas sa tiež stane, že z originálne roztomilej postavy sa v priebehu sérií stane otravná karikatúra, inokedy sa aj kvalitný obsah utopí v snahe prinášať stále viac, silnejšie a šokujúcejšie. Opäť preto prinášame osobné odporúčania na niekoľko seriálov, ktoré prevyšujú marazmus bežnej produkcie a ženské príbehy sú v nich podané inteligentne a pútavo.
Great News
Ak si s nostalgiou dokola opakujete obľúbené scénky z 30 Rock či The Mindy Project, je vysoká pravdepodobnosť, že Great News vám poslúži ako ideálna náplasť za ukončenými seriálmi. Jeho autorkou je Tracey Wigifield, ktorá písala aj pre obe spomínané televízne série, a má teda bohaté skúsenosti s hrdinkami, ktoré sú správne neurotické, idealistické a denne bojujúce s vlastnou trápnosťou. V tomto prípade sledujeme Katie Wendelson, snažiacu sa splniť si sen o kariére v televíznom spravodajstve. Hlavnou peripetiou je v osude Katie jej vlastná premotivovaná matka, ktorá sa k rovnakej televíznej stanici nanominuje ako stážistka. Práve večná frustrácia a nekonečná láska medzi matkou a dcérou sú hnacím motorom seriálu. Tomu bol, žiaľ, pomerne nedávno ohlásený koniec, no jeho dve série patria k tomu najpríjemnejšiemu rozptýleniu, ktoré momentálna TV produkcia ponúka. Veľkú zásluhu na tom majú aj perfektne ignorantské postavy moderátora, úzkostlivo lipnúceho na zvyškoch zašlej slávy a privilégiách old white men, a moderátorskej hviezdičky s dokonalou linkou na očiach a prázdnom v nich.
The Good Place
OK, ide skôr o ansámbel postáv, príbeh o „dobrom mieste“ však spoznávame prostredníctvom Eleanor. Tú stretávame ako čerstvo zosnulú po vstupe do idylického posmrtného sveta. Naša hlavná hrdinka však má malé tajomstvo, ktoré môžeme prezradiť bez prílišného spoilovania – svojimi činmi počas pozemského života si Eleanor miestečko v raji rozhodne nezaslúžila. Jej egoizmus a celková odpornosť je v podaní usmievavej Kristen Bell priam lahodná. Na povrchu je jeden z najumnejšie vymyslených a písaných seriálov súčasnosti ľahučkou komédiou, v každej sérii však skrýva naozaj dômyselnú zápletku, ktorú neradno prezrádzať. Veľké odhalenia si tu dávajú na čas, no stoja za to. Rovnako ako Eleonorini súputníci posmrtným životom, ktorí svojimi zážitkami na onom svete vo formáte rajskej komédie otvárajú všetky veľké otázky o živote, smrti a zmysle toho všetkého.
Santa Clarita Diet
Drew Barrymoore hrá matku zo súčasného amerického predmestia, ktorá sa jedného dňa stane obeťou neznámeho vírusu a premení sa na krvilačnú zombie. Nebudem sa vám čudovať, ak si teraz v duchu vravíte, že toto teda rozhodne nedáva zmysel a určite to nie je pre vás, ale túto diétu treba vyskúšať. Aj keď krvi je v seriáli neúrekom, prináša naozaj svieži pohľad na vraždiacich nemŕtvych. Absurdnú zápletku komédia využíva na komentovanie dynamiky v rodinách a dlhoročných partnerstvách, ako aj postavenia a prežívania dnešných žien. Prepojenie s týmito univerzálnymi témami nie je nijako násilné a stavia predovšetkým na vtipných pointách. Odporúčame nielen v prípade, že vás zaujíma, kam až môže siahať oddanosť jedného manžela.
Killing Eve
Pri zabíjaní ešte chvíľu ostaneme – tentokrát však nie z dôvodu obživy, ale z čírej radosti. Tá je celkom očividná v tvári Villanelle, nájomnej vrahyne, po ktorej pátra Eve Polastri z MI5. Pri každej vražde je zreteľné, ako si Villanelle užíva svoju prácu. Ten pocit rozkoše, sebavedomia a presvedčenia, že robí presne to, na čo bola stvorená, je neuveriteľne príťažlivý, a preto nečudo, že Eve sa vykašle na nudnú prácu v kancelárii a vrhá sa do pátrania po záhadnej zločinke. Séria funguje aj ako bežná detektívna hra na mačku a myš, nemenej pútavé je však aj sledovanie dvoch ženských hrdiniek, ktoré si zrkadlia vlastné potláčané túžby – či už ide o animálnosť, alebo naopak usporiadaný život. Villanelle rozhodne nie je psychicky zdravá postava, no je osviežujúcim rozšírením radu zvodne charizmatických zločincov aj o ženskú zástupkyňu, ktorej úloha nie je redukovaná na pokušiteľku mužských postáv či frustrovaný macochovo-creullovský typ. Nečudo, keďže scenáristkou a producentkou série je Phoebe Waller-Bridge, ktorej vtipný a úprimný pohľad na ženské prežívanie môžete poznať zo skvelej Fleabag.
The Good Fight
Seriál z právnického prostredia nie je len nadstavovanou kašou úspešného predchodcu The Good Wife. Spin-off rozvíja príbeh jednej z postáv pôvodného seriálu, ktorý, mimochodom, tiež veľmi pútavo zobrazoval príbeh právničky a podvedenej manželky politika. Tu sa však dej točí okolo Diane Lockhart, úspešnej právničky, ktorá sa zrazu namiesto odchodu do dôchodku ocitá v bankrote (áno, hlavná hrdinka je vo veku dôchodkovom, hoci aj predčasnom!). Ako sa vyrovná so zmeneným statusom, ukazuje prvá séria, druhá zas približuje najmä jej snahu uchovať si duševné zdravie v Trumpovej Amerike. V každom z dielov sa, samozrejme, rieši nejaký súdny prípad, ale aj ukazuje celkové fungovanie právnickej firmy, ako i životné osudy postáv rôznych postavení, rás, sexuálnych orientácií… A napriek viacerým zaujímavým mužským charakterom sú tu prioritou komplexné ženské postavy. Žiadna z nich zároveň neslúži len ako token diverzity, ale v širšom spoločenskom kontexte zobrazuje, ako jednotlivé ženy riešia otázky moci, ambícií a morálky.
…sedím doma, čítam vaš článok (domáca prokrastinácia) a je mi smutno za korporátom, hnustnou kávou a “otravnými” kolegami…
je príjemné vedieť, že nie som v tom sama, Ďakujem
Brooklyn 9-9 je velmi inclusive a majú veľkú časť crew obsadenú ženami. V hlavných postavách sú dokonca dve latino herečky (jedna je bi!) , čo nie je bežné v showbiznise, gay černoch, talianka a celé im to veľmi dobre klape. Očividne sa aj ľudia ktorí stoja za scenárom dosť zameriavajú na to, aby boli tie vzťahy medzi postavami zdravé a v rovnováhe. A okrem toho to dokáže byť ešte aj vtipné bez targetovania stereotypov. Krása pozerať.