Piatok sama doma

MICHAELA KUČOVÁ

Ako muži sedia, filmy od ASFK, elegantný boj proti násiliu

Jeden z kategórie first world problems mi nedával zmysel už ako malému dievčaťu. Áno, je super, že nemusím chodiť peši a môžem sa vyvážať a dokonca si môžem sadnúť, ale… môžem si fakt sadnúť? Problém rozčapených nôh sediacich mužov je (najmä v prostriedkoch hromadnej dopravy) naozaj problém, alebo prinajmenšom otravný fenomén. Sorry, ale žiadne semenníky nie sú také veľké a nespratné, aby museli uberať zo životného priestoru spolusediacim. Absurdita tohto čisto mužského zlozvyku krásne vyniká na mentakingup2muchspaceonthetrain.tumblr.com. Bohatý archív mapujúci všetky možné druhy zaberačov priestoru pobaví, ale aj nastolí otázku, kde sme ako civilizovaná spoločnosť zlyhali. (OK, dramatizujem, ale, preboha, sadajme si ako ľudia.)

 

Punk nie sú len chalani s čírami a pivo. Super prehľad feministických punkových skladieb, ktoré nabúrali misogýnne stereotypy prináša Pitchfork. Ku chronologickému textu navyše prikladajú aj šikovný playlist.

 

Asociácia slovenských filmových klubov sprístupnila niekoľko výborných filmov. Za euríčko a s čistým svedomím tak môžete v pohodlí svojich internetov dobehnúť všetky tie filmy, o ktorých sa rozpráva na víne – Lásku, Hanbu, Nymfomanku (a aj zopár takých, čo nebúrajú spoločenské tabu :).

 

A keď už hovoríme o krásnych filmoch, tu jeden pôsobivý dôkaz o tom, že o násilí páchanom na ženách nemusíme hovoriť len cez monokle a ponižujúce vizuály žien schúlených v kúte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *