Piatok sama doma

MICHAELA KUČOVÁ

Women Public Space; emhádečkové šatičky; tučný sprievodca novou kultúrou

Women Public Space je skvelý český projekt, ktorý skúma, mapuje a podporuje pôsobenie a vzťah žien-profesionálok a verejného priestoru. WPS nedávno vydali veľmi zaujímavú prípadovú štúdiu o viedenských architektkách a urbanistkách. Ich skúsenosti z odborného pôsobenia majú mnoho paralel s kariérami žien v podstate akejkoľvek profesii. 

Myslela som, že som jediná, kto pri dlhých cestách verejnou dopravou so zaľúbením hladí na prázdne sedadlá a predstavuje si šaty so vzormi poťahov autobusových sedačiek. A v Nemecku už, prosím pekne, moju víziu zhmotnili. Ešte trochu lichotivejšie strihy a objednávam!

S jeseňou sa blíži aj seriálová, filmová, hudobná atď. sezóna. Okrem nášho odporúčania na zaujímavé seriály so ženskými hrdinkami vám pri výbere programu isto bude nápomocný aj sprievodca Vulture – stačí vybrať želaný žáner a pocit a ponúkne vám hneď niekoľko zaujímavých tipov na chystané filmy, TV, knihy či albumy.

Ak ste už aj vy narazili na výrazy ako pangender, agender alebo nebinárna rodová identita a trošku ste sa v tom celom stratili, odporúčame zaujímavú esej na tému rodovej identity. Rebecca Reilly-Cooper v nej analyzuje aktuálny trend hovoriť o rode ako o celom spektre, ktoré sa neobmedzuje len na muž – žena kategórie. Vytváranie ďalších a ďalších, čoraz špecifickejších kategórií však podľa nej nie je riešenie. A hoci v Slovenskom kontexte je táto téma ešte v plienkach, určite stojí za prečítanie a zamyslenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *