Päť rokov v Kurníku

napísala MICHAELA KUČOVÁ ilustrovala MARTU

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 13. mája 2021.

Keď sme si na jar 2016 so Soňou vymenili prvých pár mailov s náčrtmi newslettra, netušili sme, čo vlastne robíme. Páčilo sa nám dostávať do emailu svieže kúsky feminizmu (RIP Lenny Letter) a zdalo sa nám, že v slovenskom mediálnom priestore by sa také zišli tiež. Obe sme už písali všelikde po internete a pokračovať „vo vlastnom“ bolo takmer prirodzeným krokom. Začiatky boli patrične kostrbaté – obava z „preháňania“ s tým feminizmom (a neistota, čo to vlastne znamená), lafjstajlové lákadlá, túžba napriek vlastným obmedzeným obzorom pokryť všetko, čo kedy žena môže zažiť… A v neposlednom rade sme sa stále ešte učili písať (vlastným hlasom). V obklopení komerčných magazínov sme však boli silne motivované hľadať a vytvárať iné prístupy. Pri listovaní vtedajšou produkciou pre ženy sa vo mne miešal zvláštny pocit hrdého outsiderstva, že toto vôbec nie je o mne a mojom živote. A Kurník bude not like other girls, my sme iné, odlišné a lepšie než bežné ženské (magazíny, osoby, konverzácie…). 

Časom sa učíme menej súdiť seba i ostatné a viac sa sústreďovať na to, aby sme zo svojich subjektívnych skúseností ponúkli niečo, čo môže byť užitočné hocikomu. Viac veci nechávame plynúť a pozornejšie počúvame – svoje vlastné hlasy aj skúsenosti iných žien. Stále ponúkame priestor pre to, aby ženy mohli zdieľať svoje prežívanie, a pomáhajú nám v tom desiatky prispievateliek. Päť rokov pravidelného publikovania nie je maličkosť a chceli sme si pri tejto príležitosti spomenúť na konkrétne texty a momenty, ale nakoniec – klasicky kurníčkovo – to bude viac o pocitoch. Vaše dojmy z toho, čo vás na Kurníku baví, dopĺňame postrehmi, ktoré približujú, ako vlastne tých päť rokov fungujeme. 

Na Kurníku mám najradšej to, že reflektuje autentické ženské prežívanie, ktoré je zdieľané; to, že spája toľko silných žien – autoriek, ilustrátoriek, čitateliek – a to, že sa vďaka Kurníku cítim byť súčasťou komunity týchto skvelých žien.

Saša, autorka

Veľakrát ma Kurník dojal a dal mi pocit prijatia, nejakej neviditeľnej komunity. Že aj niekto iný prežíva veci, o ktorých sa niekedy hanbím hovoriť aj s tými najbližšími. Také krásne bezpečne terapeutické liečivé miesto, ale aj vtipné, s nadhľadom a iróniou na správnom mieste. Počas tých piatich rokov som prechádzala veľkými zmenami a Kurník bol jedna z vecí, ktoré mi pomáhali udržať si povedomie o vlastnej identite a o tom, kam patrím. Vďaka. Chcela by som, aby to všetko bolo naživo a boli by sme kamošky. ♥ Bolo by super, keby vznikla apka, niečo ako Tinder pre ženské priateľstvá!

Juli, 27

Priniesol mi vedomie, že v tom nie som sama.

Daniela, 49

Úprimné príbehy zo života, zranenia, o ktorých sa nehovorí, ale sú asi všade… Prinieslo mi to odhodlanie, energiu viac bojovať za seba.

Katarína, 29

Vďaka Kurníku pravidelne spoznávam skvelé, rozhľadené, vtipné, kreatívne, svojské a vnímavé ženy s názormi, ktoré hovoria o sebe s prínosom pre nás, v malom o veľkých veciach a veľkolepo o každodenných drobnostiach. Nedá sa vás neľúbiť. Vďaka vám.

Anežka, autorka

Každý ženský časopis sa rád prezentuje ako najlepšia kamoška. Kurník je čisto virtuálna redakcia, väčšinu našich autoriek poznám len ako meno so zavináčom. Ako dve introvertné „matky zakladateľky“ sme Kurníku dali do vienka istý odstup a všetko, čo máme na srdci a o čo sa s vami chceme podeliť, dávame najmä do tohto newslettra. (Nakoniec, aj my dve so Soňou sme sa najviac zblížili práve týmto spoločným dobrodružstvom cez zdieľané dokumenty.) O to viac nás teší, že aj takto cítite Kurník ako niečo spoločné, dôverne vzájomné. Radostná úľava z toho, ak niektorý text rezonuje s vašimi vlastnými príbehmi, je na oboch stranách. A áno, bolo pre nás dôležité, aby sme dali priestor na vyjadrenie iba ženám a jasne pomenovali, že toto je ich priestor. Osobne už dnes potrebu presadzovania ženských hlasov nevnímam tak naliehavo, ale mužská perspektíva musí dávať zmysel v kontexte toho, čo ako Kurník predstavujeme. 

Super články, jeden z mála zmysluplných newslettrov, ktorý (väčšinou) naozaj čítam. 

Linda, 32

Otváranie emailu je najvyšší kompliment! Začínali sme na úplnom počiatku newslettrového boomu a dokonca sme k tomu robili aj nejaké marketingové prednášky. Pointou pre nás ale nikdy neboli čísla či zber osobných údajov. Najnovšie sa osobný newsletter považuje za spásu prekarizovaných žurnalistov a žurnalistiek, pre nás je to stále najmä o možnosti komunikovať s vami osobnejšie, hĺbavejšie a mimo algoritmov. 

Bavia ma krásne, s ľahkosťou napísané texty, aj keď pojednávajú o závažných témach. Často prinášajú veľmi svieži pohľad na vec a čítala by som ich stále dookola. Objavila som vás síce až tento rok, ale myslím, že ide o jeden z mojich najlepších objavov ever. ♥

Anna, 30

Kurník začal vychádzať, keď som bola čerstvo na prvej materskej a nikdy som nič nečítala tak pravidelne. Prečítala som všetky Kurníky do 24 hodín, odkedy pristáli v schránke. <3 Milujem tú rôznorodosť, ktorú ponúkate. Vďaka vám som si (okrem iného) rozšírila obzory, stala sa ohľaduplnejšia k problémom iných (žien) a začala používať menštruačný kalíšok.♥

Zuzana, 34

Pre mňa je Kurník komunita skvelých žien. Veľmi ma baví tá úprimnosť, ktorá ide z každého článku, na nič sa nehrá a pomenúva veci, ako sú. Obdivujem autorky, ktoré dokážu o svojich problémoch aj radostiach verejne napísať a pomáhať tak ďalším ženám. Ďakujem vám! A aj za príležitosť byť malou súčasťou a z času na čas pre Kurník niečo nakresliť.

Katarína, autorka

Baví ma, že (teraz už) každé dva týždne mi prinesie do môjho zabehaného života nejakú tému, nad ktorou som možno ani neuvažovala, alebo aj áno, len nie takto. Zakaždým ma to osvieži a zvyknem to čítať hneď zrána pre krajší deň. Už len pre tie ilustrácie, tie ma bavia všetky – niekoľko vašich dvorných ilustrátoriek som vďaka tomu začala sledovať na IG. Rozhodne ma najviac zaujali články týkajúce sa adopcie dieťaťa slobodnou matkou, bolo to výborne napísané a veľmi jej držím palce.

Viera, 24

Svieži štýl písania, neokukané témy, akurátna štipka feminizmu, pohľad na veci z inej perspektívy, ako je tá moja (vydatá s dieťaťom), a v neposlednom rade vaše tipy na piatkový večer. 🙂

Veronika, 33

Baví ma objavovanie ženského sveta ženskými očami. Pre mužov by malo byť povinné čítanie. 😉 Je to príjemný pocit, keď zažívam názorovú zhodu a súznenie. Ale cennejšie pre mňa býva, keď ma články vedia vyrušiť a prekvapiť. Keď sú za hranicami mojich ustálených názorov a postojov. Ešte si cením, že väčšinou newslettre nie sú písané tým sugestívnym poučným tónom, že takto to má byť. Práve tá intimita osobných svedectiev – bez moralizovania a poučovania – im dáva silu (ktorú aspoň pre mňa majú). 

Igor, 34

Baví ma, ze je Kurník je autentický. Že sú to prežitky reálnych žien napísané do slov. Že sú to texty, co nekĺžu na povrchu, ale nechávajú otázky. Milujem vás za to, že píšete o tom, o čom sa ani niektoré kamarátky nechcú rozprávať. Za to, že ste úžasne inteligentné, emotívne a pritom nie sladké Barbie, ale ženské skrz-naskrz. Textov, čo zarezonovali, bolo dosť, napr. Našla sa dcéra pre mamu, článok o depresiiSyndróm dobrého dievčaťa a je ich viac aj starších.

Zuzana, 50 

Do Kurníka som začala písať začiatkom roka 2017 a veľmi som si užívala dávať svoj uhol pohľadu na veci okolo nás. Tém na písanie bolo mnoho, bavilo ma ich hľadať, mať stále nejaké nápady a realizovať ich. Postupom času som však cítila rozkol v stále častejšie uverejňovaných témach o materstve, rodičovstve a začalo sa to točiť dookola, len z iných uhlov pohľadu tej-ktorej autorky. Posledný článok, ktorý som napísala, bol o Natalii Oreiro a už vtedy sa mi zdalo, že je koncepčne a tematicky niekde inde, než o čom momentálne Kurník je. V každom prípade chcem poďakovať Soni a Miške, že som mohla v Kurníku stráviť tri roky a mala som šancu „rozpísať sa“ o témach, ktoré ma bavili. 

Zuza, autorka

Od začiatku sa snažíme, aby Kurník zachytával pestrosť toho, čo znamená byť ženou, a pomáhal tak posilňovať vnútorné i spoločenské oslobodzovanie sa od škodlivých stereotypov. Náš vzťah k feminizmu (aj všetkému ostatnému) je živý, neustále sa vyvíjajúci a v rámci redakcie rozhodne rôznorodý. „Správnu“ mieru neustále hľadáme, každá ju cítime podľa seba a je to v poriadku. O tejto správnosti sa však chceme rozhodovať na základe vlastných hodnôt, nie spoločenských očakávaní a tlakov. Svoje rezervy vnímame a v rámci možností zohľadňujeme pri každom vydaní. Veľa diskutujeme o rovnováhe toho, akým témam a akým spôsobom sa venujeme, limituje nás však aj dobrovoľnícky charakter Kurníka – pracujeme len s tým, čo sme schopné pokryť vlastnými silami a vďaka našim prispievateľkám. Rôznosť skúseností v každom prípade nepovažujeme za dôvod na rozdeľovanie a vylučovanie niektorej skupiny, ale práve naopak, hľadanie vzájomného porozumenia a podpory. Je to najlepší pocit, keď vieme, že pri čítaní si niekto slobodne vydýchne, že super, nie som v tom sama/sám, a niekto iný pri rovnakom texte objaví netušené obzory.

Baví ma, ako Kurník nenápadne a postupne vytvoril solidárny a dôverný priestor pre ženy. Myslím, že je veľmi dôležité tu niečo také mať. Mne osobne okrem vďačnosti za vyššie uvedené priniesol Kurník aj páčiky za obrázky kreslené doň a ako začínajúcej ilustrátorke mi dopomohol k iným cenným ilustrátorským skúsenostiam.

Lucia, autorka

Ilustrovanie pre Kurník mi prináša vytrhnutie z každodennosti. Cením si slobodu, akú redakcia autorkám ponúka, beriem to ako príležitosť vyjadriť sa k téme formou, ktorá je mi najbližšia. V práci nemám toľko voľnosti. Musím sa riadiť CI, CD, manuálmi, feedbackmi a podobnými limitujúcimi záležitosťami. Niekedy je to pohodlné – prechádzať po vychodenej ceste – a inokedy si dám radšej výlet do Kurníka.

Miroslava, autorka

Všetky prispievateľky s nami Kurník tvoria bez nároku na honorár. Finančné dary, ktorými nás podporujete, pokrývajú náklady spojené s prevádzkou webu a newslettra, ale nedokážu zabezpečiť pravidelné hradenie personálnych nákladov. S mnohými autorkami spolupracujeme dlhodobo, iné pre nás vytvoria text či ilustráciu len raz. Všetky príspevky si nesmierne ceníme a máme veľkú radosť, keď práve vďaka Kurníku spoznáte zaujímavú tvorivú ženu (a prípadne s ňou nadviažete spoluprácu).

Pokračujte v tom, čo robíte, ste super. 🙂

Veronika, 33

Ďakujeme. Že nás čítate, sledujete, podporujete. Ďakujeme aj všetkým autorkám a ilustrátorkám, ktoré sa podieľali a podieľajú na tvorbe Kurníku. Alexandre za publikovanie článkov a komunikáciu na sociálnych sieťach, Mirke za precízne editovanie, Jarke aj Eve za čas, ktorý venovali starostlivosti o Kurník v minulosti. Martu za to, ako vyzeráme. Soni, že išla do toho, aj keď sme netušili, čo robíme. 

Pokračujeme.

korektúra SOŇA HRÚZIKOVÁ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *