Narodeniny

napísala SOŇA GREGOROVÁ

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 11. mája 2023.

Budúci týždeň spoločne s vami oslávime skutočnosť, že tento newsletter vám posielame už sedem rokov, a je to snáď prvá oslava v živote, na ktorú sa úprimne teším a pri ktorej vidím zmysel. 

Jasné, bývajú súkromné momenty zahrievajúce srdiečko, výročia, narodeniny, úspechy, keď sa človeku chce zvolať radostné juj!, no ich oficiálne oslavy mi prinášajú skôr stres a miesto okázalosti viac preferujem uspokojivý pocit z každodennosti, vedomie, že (nám) to jednoducho funguje.

Teraz sa však blíži naozaj výnimočná chvíľa – prvýkrát sa stretneme inde ako v online priestore, čo je oslava sama osebe. Predstavujem si, ako spokojne (!) sedím kdesi v kúte, vidím tváre našich autoriek, čitateliek i čitateľov (!), zachytávam útržky rozhovorov, vnímam rozpačité aj príjemné momenty nášho spoločného večera. 

A keďže na oslave určite nebudem rečniť, lebo už som zistila, že vtipná a duchaprítomná bývam len vo svojich predstavách a nie počas verejných prehovorov, využijem, že môžem zaznieť aj takto zo svojej komfortnej zóny a byť patetická ako pri štvrtom prípitku a poďakujem sa všetkým dôležitým osobám v histórii Kurníka:

Miška milá, si to predstav, sedem rokov! Ďakujem ti za myšlienku Kurníka a že si mi začiatkom roka 2016 poslala ten úplne prvý mail, v ktorom si navrhla, aby sme sa spoločne pustili do tohto newslettrového dobrodružstva. Ďakujem, že ti na Kurníku stále záleží, že aktívne hľadáš možnosti, ako ho posúvať ďalej, že mu venuješ svoj čas a energiu. Márne sa snažím nájsť elegantnejší slovný obrat, tak musím takto – si tmelom nášho kolektívu a som naozaj vďačná, že ešte vládzeš. A celkom aktuálne ďakujem, že si zastrešila darovaciu kampaň a myslela na všetko dôležité pri príprave oslavy, ktorú si ja prídem len pohodlne užiť.

Milá Saška, Mirka, Eva, ďakujem, že prinášate do Kurníka svoje videnie sveta a našich článkov, ste veľkým obohatením. Ďakujem za vašu prácu a starostlivosť o náš spoločný počin.

Milá Martu, vizuálne som od prvej chvíle videla v Kurníku teba a som nesmierne rada, že to bolo vzájomné. Ďakujem ti za všetky ilustrácie a za vizuálnu identitu, ktorá ma stále baví.

Milé naše autorky, ďakujem vám za dôveru, ktorú nám prejavujete – či už raz, alebo opakovane, teraz, alebo v dávnejšej minulosti –, a za vaše texty, skúsenosti, vtip, múdrosť. Ďakujem, že zo mňa robíte vnímavejšiu a citlivejšiu bytosť.

Milé naše ilustrátorky, vďaka vám majú naše texty ďalší rozmer. Je veľká radosť, že sa vás v Kurníku za tie roky objavilo tak veľa. Ďakujem za pestrosť a estetickosť, ktorú k nám prinášate – a že to neraz stíhate v šibeničných termínoch.

Milé a milí, ale vás tu je! Ste zmyslom našej sedemročnej aktivity, ďakujem vám za ochotu otvárať štvrtkové maily a prijímať často odlišné životné skúsenosti, než sú tie vaše. Ďakujem, že sa nebojíte feminizmu. A ďakujem za všetky podporné slová aj občasnú kritiku, potrebujeme jedno i druhé.

No dobre, už len skonštatujem, že som vďačná, že môžem byť súčasťou Kurníčka, utieram slzu z oka a končím. Pokochajte sa dnešnou vizuálnou narodeninovou slávnosťou, ktorú pripravili naše ilustrátorky. A vo štvrtok 18. mája o 18.00 príďte na oslavu do bratislavskej kaviarne Emil. Bude aj torta! 

PS: Ešte do 25. mája je spustená darovacia kampaň na podporu ďalšej činnosti Kurníka a jeho autoriek, aby sme im v budúcnosti za ich prácu mohli poďakovať aj honorárom. Ehm, čo dodať? Ďakujeme!

Zuzana Šebelová 

Zuzaninu prácu nájdete na Behance aj Instagrame

Barbora Keherová 

Barbora zdieľa svoje ilustrácie na tomto profile.

Lucia Žatkuliaková 

Luciinu prácu môžete sledovať tu

Katarína Hutníková 

Viac Katarínej práce nájdete na jej Instagrame.

Michaela Istok Ahonen 

Michaelinu tvorbu sledujte tu

Barbora Demovič 

Barbora zdieľa na tomto profile

Andrea Kopecká 

Andrea má pokope svoju prácu na tomto webe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *