Najvtipnejšia medzi blonďatými

napísala MICHAELA KUČOVÁ
ilustrovala MARTU

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 8. septembra 2016.

Nestane sa každý deň, že do Európy zavíta špička stand-up comedy. Hoci sa tento formát komediálnych vystúpení udomácňuje aj u nás, najvychytenejšie mená tohto amerického žánru málokedy prekročia oceán. Toto leto však na starý kontinent zavítali hneď dvaja reprezentanti momentálnej špičky stand-up comedy – Louis C. K. a Amy Schumer. Príležitosť zažiť newyorskú komičku, pre ktorú feminizmus nie je len marketingovou stratégiou, sme si nenechali ujsť. Ostrovtip Amy totiž žne jeden úspech za druhým – výborný seriál nasledoval film, vypredaná Madison Square Garden a aktuálne aj prvá kniha. Treba povedať, že naozaj právom – Amy prináša osviežujúcu otvorenosť v otázkach vzťahov, sexu a spoločnosti (zo ženského pohľadu!) a skvelo vypointovanú persónu promiskuitnej čajočky so slabosťou pre lacné vína.

Ako prvá na mňa zapôsobila samotná rozľahlosť obrovskej arény v Štokholme, ktorú Amy naplnila. Postaviť sa pred tie tisícky ľudí a hodinu a pol im niečo zaujímavé rozprávať si fakt vyžaduje, s prepáčením, gule. Skúsená komička to zvládla s ľahkosťou – celý večer publikum zabáva absolútne nenútene, hranice medzi improvizovaným klábosením a vopred pripravenými vtipmi sa stierajú. Amy pohotovo zruší hecklera, ktorý hneď v úvode vykrikuje obligátne Ukáž kozy!, a naprieč večerom ležérne komentuje aj postupné zosúvanie sa jej sťahovacej spodnej bielizne (O chvíľu zo mňa bude snehuliak…). Publikum si získava aj vtipmi presne mierenými na lokálne publikum, dotkne sa štokholmského syndrómu, agresívnej cyklistiky v uliciach mesta aj nadpozemskej krásy Severanov (Ste si istí, že všetci nie ste príbuzní?).

Počas aktuálneho európskeho turné Amy nakladá Trumpovi, odsudzuje dostupnosť zbraní v USA a delí sa aj o svoje zážitky s alkoholom či skúsenosti čerstvo zbohatnutého, Hollywoodom uznávaného človeka. Darí sa jej to bez nafúkanosti aj falošnej skromnosti, jej vlastné pobavenie je priam hmatateľné, keď sa s rozkošou delí o zážitky s bulvárom. Spolu so sestrou ju odfotili paparazzi a fotky následne vyšli s dokonalým fashion speak popisom: „Tvár skrýva v pletenej čiapke so vzorom vínovo-bordových a zlatých pásov.“ Okrem zvyčajných teplákov outfitu v skutočnosti dominovala gryffindorská čiapka z Harryho Pottera…V Štokholme sa Amy s radosťou učí švédsky výraz pre hrádzu (nie vodohospodársku stavbu), zaujíma ju, akú antikoncepciu využívajú diváčky aj kde končí ejakulát ich partnerov.

Toto je možno presne ten moment, kedy zostanete trochu znechutení. Bože, nerozpráva tá vulgárna žena o inom, len o sexe? Nuž, do veľkej miery Amy rieši práve sex a vzťahy. O vagínach, penisoch a o tom, čo spolu robia, hovorí bez škrupúľ a na to pri ženách stále nie sme zvyknutí. Práve ženská perspektíva je však to, čo väčšinou pri stand-upoch chýba. Áno, je tu Sarah Silverman, Whitney Cummings či Margaret Cho, no komédia stále patrí medzi mužmi dominované oblasti. O to katarznejšie je môcť sa zasmiať nad dilemou, ktorú bežný muž nerieši a ženám je viac než povedomá. Dobrý vtip totiž nie je len o správnom načasovaní, ale predovšetkým pomenúva naše životy a každodennú realitu inak, ukazuje nám absurdnosť a univerzálnosť našich malých súkromných trápení. Vzťahy, sex a telesné procesy všeobecne sú tak oddávna primárnym zdrojom komikov a je len prirodzené, že postupne ich dobiehajú aj komičky.

Preto je témou aj semeno – absurdnosť otázky, kam s ním (netvárme sa, že ide o aspoň približnú mušku), či skutočnosť, že muži sa nezvyknú pýtať, ako chutia. Amy nahlas uvažuje, že jednoducho nie sú vychovávaní k sebanenávisti tak ako ženy, ktoré si radšej nedoprajú orálny sex, lebo čo ak náhodou… A jedným dychom dodá, že jej vagína v najlepších chvíľach pripomína malé zvieratko, ako napríklad ovečku – nie je to smrad špinavého prasaťa, ale tak trochu by ste si po hladkaní radšej umyli ruky. Presnými pozorovaniami sa triafa do univerzálnych problémov nízkeho sebavedomia, osamelosti či čoraz komplikovanejšieho partnerského života. A hoci sa môže zdať, že po jej stand-upe by sme si mali umyť uši svätenou vodou, opak je pravdou – toto potrebujeme počuť. Veľmi nevyberaným, ale skutočným spôsobom Amy odkazuje, že láska nakoniec zvíťazí. Kým ženy úzkostlivo riešia svoje nedostatky, mužom je to jedno – sex ich bude baviť vždy. A že z piatich kíl hore dole či čokolády roztrúsenej v dekolte sa nestrieľa.

Jedna myšlienka na “Najvtipnejšia medzi blonďatými

  1. Opäť super článok! 🙂 Už som sa prihlásila na odber u Amy a zajtra kuknem nejaké video 🙂 som zvedavá, pretože z článku usudzujem, že sa bude dobre, vtipne a hlavne s ušami prečistenými svätenou vodu počúvať 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *