MICHAELA KUČOVÁ
Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 23. júna 2016.
Ženy majú na Slovensku priemerne o 23 percent nižší plat ako muži. Na rovnakých pozíciách zarábajú o 8 percent menej. Pri otázke na očakávaný plat uvádzajú o 17 percent nižšiu sumu ako muži.
Tieto či podobné čísla ste už isto počuli. Rozdiel je spôsobený viacerými faktormi vrátane vzdelania či regiónu, ženy častejšie nájdeme na nižšie platených pozíciách či odvetviach. Významnú úlohu zohráva i fakt, že ženy tradične preberajú hlavnú zodpovednosť za starostlivosť o deti. Najväčší platový rozdiel je práve medzi ženami a mužmi vo vekovej kategórii 35 až 44 rokov, kedy sa ženy zvyčajne vracajú do práce po materskej dovolenke. Prerušenie kariéry sa odráža na ich plate a nárast platu muža, ku ktorému došlo medzitým, dobiehajú ženy až časom. Objem práce, ktorý je človek schopný zamestnávateľovi poskytnúť, je podľa Miroslava Draveckého z Platy.sk pri odmeňovaní kľúčový. Kým žena chce alebo musí uprednostniť rodinu, muž, ktorý nie je viazaný starostlivosťou o deti, vie zamestnávateľovi poskytnúť väčšiu flexibilitu, je schopný cestovať, pracovať nadčas. Túto nerovnosť logicky odrážajú aj platy. Jej riešením môžu byť flexibilnejšie pracovné podmienky, čiastočné úväzky či možnosť práce z domu pre mamy, ktoré sa nechcú niekoľko rokov venovať len deťom.
Tu v Kurníku sme praktické ženy – nerovné postavenie žien či rozdelenie starostlivosti o rodinu a domácnosť v newslettri asi nevyriešime (hoci v nasledujúcich vydaniach sa isto budeme pokúšať). Ako si teda aspoň pýtať peniaze, ktoré nám patria, či už sme žena, muž, po materskej či bakalárovi? Podľa odborníka na platy Miroslava Draveckého je dôležité nebáť sa tému peňazí otvoriť – kto nevyjednáva, nič nevyjedná.
Ako prvé radí zvoliť správne načasovanie: otvoriť otázku platu po uzavretí úspešného projektu, pri pravidelnom hodnotení zamestnanca či zmene pracovnej náplne. Pri konci kvartálu alebo v čase, kedy nášho nadriadeného čaká dôležité stretnutie, nie je vhodné otázku odmeňovania otvárať.
V prípade pohovoru sa v prvom kole bežne o plate nerozpráva, je predovšetkým priestorom pre zistenie, či sa vôbec rozprávame so správnym človekom (obojstranne). V druhom kole zvyčajne s otázkou o plate prichádza recruiter, uchádzač by mal počkať na otázku o predstave platu. Pri príprave na pohovor preto netreba podceniť aj prípravu na vyjednávanie o peniazoch – zistiť si bežný plat na pozícii v danej firme alebo v podobnom type spoločnosti. Možno si urobiť prieskum medzi známymi alebo využiť informácie portálu Platy.sk. Pri porovnávaní platu je potrebné zohľadniť viaceré aspekty – naše skúsenosti, vzdelanie, prax, ale napríklad i región.
Keď si pýtame peniaze, najdôležitejšie sú správne argumenty. Medzi ne nepatrí výška platu v Nemecku ani naša hypotéka či hladné krky spomínaných detí. Neodporúčame ani stratégiu „Zvýšte plat, alebo odchádzam”. Podľa Miroslava Draveckého je potrebné byť pri argumentácii osobný: „Zamestnankyňa by mala jasne pomenovať finančné aj nefinančné prínosy, ktoré môže poskytnúť. Mala by hovoriť za seba, nie za kolektív – ja som prispela tým a tým. Tiež by nemala používať všeobecné frázy typu som flexibilná, tímová hráčka, ale byť konkrétna, dokázať to konkrétnymi činmi.”
Konkrétny úspech je zároveň najlepšou príležitosťou, kedy o zvýšení platu hovoriť. Môže pritom ísť aj o úspech, ktorý nesúvisí priamo s náplňou práce, ak napríklad máme prezentačné zručnosti a pravidelne vystupujeme na konferenciách, aj to je prínos, ktorý môže zamestnávateľ oceniť.
Ak argumenty nezafungujú a vytúžené pridanie sa nekoná, nemali by sme búchať dverami, ale opýtať sa, čo môžeme urobiť pre možnosť zvýšenia platu a kedy sa na túto tému môžeme opýtať nabudúce. Hranica kompromisov je individuálna, každý vie sám posúdiť, nakoľko je preňho daná práca uspokojujúca a výška platu dôležitá. Zároveň možno pri neúspešnej žiadosti o vyšší plat navrhnúť aj iné, nefinančné riešenia, ktoré prispejú k pocitu spokojnosti na danej pozícii. Miroslav Dravecký upozorňuje, že je dôležité úprimne si odpovedať na otázku, či je to naozaj nízky plat, čo nám v práci prekáža: „Často je to tak, že ma štve niečo úplne iné, ale keď mi zvýšia plat, tak ostanem. Mzda je veľmi dôležitá, ale aby som bol v práci šťastný, sú tu ďalšie faktory, ktoré na to vplývajú – firemná kultúra alebo možnosť sebarealizácie, sebarozvoja, kariérneho rastu. To je často dôležitejšie ako zvýšenie platu o 20 eur.”
Jedna myšlienka na “Chceme viac peňazí”