Piatok sama doma

MICHAELA KUČOVÁ

Predstavujeme novú rubriku, s ktorou sa budete pravidelne stretávať len tu na našej webstránke. Každý piatok vám prinesieme odkazy a linky na zaujímavosti z rôznych kútov internetu – slovenských, zahraničných, feministických, popkultúrnych, vizuálnych, intelektuálnych… Lebo piatok večer je ten čas, kedy už nič nemusíme –ani pracovať, ani sa socializovať, ani predstierať, že nám vadia mastné vlasy a rafinovaný cukor. Užite!

13524160_1290866000932776_1832892664_o

Web o výtvarnom umení hentak.sk po pauze opäť nabral dych a ožíva zaujímavými článkami, reportážami a rozhovormi. Obzvlášť odporúčame rozhovor s Monikou Pascoe Mikyškovou, s ktorou sa kurátorka Saša Tamásová rozprávala o tom, ako tvorbu i každodenný život umelkyne ovplyvní materstvo.

Posledné dni a týždne v USA rezonuje prípad Brocka Turnera obvineného zo znásilnenia ženy v bezvedomí. V spravodajstve sa o súdnom procese s mladým nádejným plavcom popísalo už veľa, my však dávame do pozornosti otvorený list ženy, na ktorú zaútočil. Nie je to príjemné čítanie, ale je veľmi dôležité – výstižne a autenticky približuje prežívanie človeka, ktorého zasiahlo sexuálne násilie. Zároveň je silným svedectvom o tom, ako má naša spoločnosť tendenciu ospravedlňovať páchateľov, zľahčovať otázku súhlasu a hraníc ženského tela.

Áno, rovnoprávnosť žien je občas ťažká temnota a feminizmus riadne komplikovaný ( a to sme na Slovensku zväčša ešte ledva škrabli po povrchu). Na povzbudenie posielame skvelú feministickú hymnu (alebo aj nie).

PS: A vôbec, poklikajte napríklad aj skvelú jednorozmernú ženskú postavu z mužskej komédie, komičkám v programe Saturday Night Live viac než ide karta.

Dobrodružstvá veľkej m a malého M zachytáva facebookový lo-fi komiks M&m. Vtipné, dojemné, úprimné, odporúčame tento archív jedného prebiehajúceho rodičovstva všetkými desiatimi.

13010736_562880470546422_8894028273689181768_n

Jedna myšlienka na “Piatok sama doma

  1. Spätné upozornenie: Piatok sama doma – Kurník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *