Piatok sama doma

MICHAELA KUČOVÁ

Full Frontal, duševné zdravie a chlpaté nohy

13524160_1290866000932776_1832892664_o

Ak máte rady americký formát late night shows, odporúčame Full Frontal. Samantha Bee je momentálne jedinou a vôbec prvou ženou s vlastnou reláciou v tomto žánri. To samozrejme nie je jediný dôvod, prečo by ste ju mali pozerať: tam, kde John Oliver vyťahuje pesničky a zvieratká, Jimmy Kimmel nenávistné tweety a kde sa Trevor Noah len učí chodiť v stopách Jona Stewarta – tam je Samantha predovšetkým spravodlivo rozhorčená. Jej humor poháňa autentický a necenzurovaný hnev, či už ide o problémy týkajúce sa zbraní, duševného zdravia alebo reprodukčných práv. Pestrosť tém zaručuje aj scénaristický tím,v ktorom neštandardne nedominujú bieli muži (viac ako polovicu tvoria ženy, 30 percent iné rasy). Vedeli ste, že okrem Hillary a Donalda na prezidenta kandidoval napríklad aj libertarián? Alebo že tisícky dôkazových materiálov z prípadov sexuálneho násilia ležia len tak ľadom?

Nás najviac baví Samantha v konfrontácii – keď ostrovtipne rozkladá vymetencov z pro-life hnutia alebo skúma, kto vlastne volí Trumpa. A hoci rozhnevaná žena je v súčasnej kultúrnej ponuke úkaz sám o sebe, pri Full Frontal je podobne silnou zložkou aj humor – odporúča aj Louis C.K.

O duševnom zdraví sa zdanlivo rozpráva viac (vy ste ešte neochutnali Lexaurin?!), no psychické problémy sú stále obostreté množstvom predsudkov. Nás preto vždy poteší, keď zdanlivo dokonalá úspešná mladá žena, ktorá má svet na dlani, otvorene hovorí o svojich problémoch. Dataholku možno poznáte ako hviezdu českého sveta sociálnych sietí, jej posledné blogy však hovoria o tom, aké je to prepadnúť sa na dno. Zrútenie, depresia, beznádej a zároveň snaha sa z toho krok po kroku spamätať, vyhrabať. Aj príbehmi, ako je tento, sa pomaly učíme, že v tom nie sme sami, celkom nemožní, neschopní a beznádejní. Vďaka, Lenka.

Sezóna sa začala! A aby sme sa v tom teple nemuseli potiť ešte aj nad dilemou holiť či neholiť, pomoc ponúka nasledujúci graf:

Should-I-Shave-A-Visual-Guide-Man-Repeller-final

Viac na Manreppeler.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *