Hot Girl Cooling Down

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 2. septembra 2021.

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že nás toto leto ghostlo. Len tak, bez rozlúčky, sa stiahlo a nechalo nás napospas nižším teplotám a stmievaniu. Dalo sa to čakať a predsa ma zaskočila tá náhlosť. 

Minulé letá boli plné rozmarov a radovánok, to ostatné nám už dochádzala trpezlivosť. Tento rok sme vraj mali zažívať hot girl summer, jednu veľkú zaočkovanú bakchanáliu. Skutočne dobré leto však spočíva predovšetkým v čase, ktorý si zoberieme pre seba – či už na akékoľvek sexy plány, chvíľu bez notifikácií alebo hoci len moment na umytie vlasov. Predstava pôžitku vždy vychádza z toho, čo žijeme každodenne, je to prasklina v zabetónovanej rutine, ktorou prúdi svieži vzduch. Je to nádych pred tým, než budeme riešiť ďalší návrh v parlamente (alebo našu modrozelenú hot girl alebo zvýšenie platu alebo ďalšiu plienku alebo ľudí utekajúcich pred nebezpečenstvom alebo svoj coming out alebo hocičo iné).

A teraz, teraz je čas schladenia. Zmeny, ktorá prebúdza zase iné zmysly. Spomaľuje a vracia nás dnu. V mnohých prípadoch roztáča ďalšie kolo povinností, opäť viac premýšľame aj nad tým, čo znamená správať sa zodpovedne. Znova prichádzame k sebe.

Ešte cítim, ako mi júlové slnko páli na privreté viečka, rozčítaná kniha položená na bruchu, a na chodníkoch už preskakujem kaluže. Z leta zostali kôstky, vôňa opaľovacieho krému všade, vypálené ramienka. Zrnká piesku z Chorvátska, zo Záhoria. Pod oknom mám opadané lístie, už nebudem chodiť bosá. Nič sme nezmeškali, o nič neprichádzame, nestrácame. Horúci vzduch sa zráža s chladom, chĺpky mi stoja dupkom. Telo sýte zážitkami ma nesie ďalej. Každý koniec je aj začiatkom, moment zraniteľnosti, v ktorom je nekonečno príležitostí.

Ako bodku za všetkým, čo ponúka leto, vám prinášame ilustrovaný špeciál. Naše skvelé ilustrátorky v ňom zobrazujú, ako túto premenu vnímajú ony. Viacerými obrázkami sa leje, odteká voda – nechajme to plynúť.

Katarína Hutníková: Koniec zábavy 

Katkinu prácu nájdete na instagrame. 

Dita Stuchlíková 

Dita zdieľa svoje ilustrácie na instagrame.

Andrea Kopecká 

Andreinu tvorbu si môžete pozrieť tu.

Michaela Istok Ahonen 

Viac ilustrácii Michaely nájdete na jej webe.

Alexandra Just 

Alexandra má svoju tvorbu pokope tu.

Denisa Kollárová: 1, 2, 3, po lete 

Denisa zdieľa svoje ilustrácie tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *