Chemické prekvapenia v erotických pomôckach

napísala IVANA KOHUTKOVÁ
ilustrovala BARBORA IDESOVÁ

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 1. marca 2018.

Zdravé potraviny, prírodná kozmetika, hračky pre deti bez obsahu nebezpečných látok. Úzkostlivo študujeme zloženie výrobkov, skúmame visačky, lustrujeme environmentálne a sociálne správanie firiem. Nepriaznivé vplyvy na naše zdravie sa snažíme zraziť na minimum vždy, keď je to len trochu možné. Robíme tak však aj za dverami spálne? A teraz nemám na mysli posteľnú bielizeň z eko bavlny.

V sex shopoch nájdeme erotické pomôcky od výmyslu sveta. Vibrátory, dildá, análne kolíky alebo popruhy, to všetko v rôznych veľkostiach, tvaroch, farbách, vzoroch či textúrach. Akokoľvek atraktívne to na nás môže pôsobiť, nemali by sme zabúdať, že množstvo týchto výrobkov stvorili z lacných a nekvalitných materiálov. Široká ponuka, v ktorej sa často strácame, tak neraz skrýva nebezpečné látky.

Naše telo to môže v lepšom prípade „schytať“ hneď v podobe podráždenia, svrbenia alebo popálenia intímnych partií. V tom horšom sa môžu o pár rokov neskôr dostaviť vážnejšie zdravotné komplikácie. Ľudia sa boja s lekármi otvorene hovoriť o používaní sexuálnych pomôcok; je preto ťažké spočítať tých, ktorých problémy súvisia práve s chemikáliami v erotických hračkách.

Minulý rok rozvírila pokojné vody Švédska chemická agentúra, ktorá testovala prítomnosť nebezpečných látok v hračkách pre dospelých. Analýzy potvrdili, že testované erotické pomôcky obsahujú ftaláty a chlórované parafíny. Všetko sú to skupiny látok, ktoré môžu nášmu zdraviu celkom zavariť. Podobné testovačky vykonal napríklad nemecký chemik Hans Ulrich Krieg už v roku 2000, v roku 2005 zase Dánska agentúra na ochranu životného prostredia. Ich výsledky taktiež potvrdili prítomnosť rôznych nebezpečných látok v sexuálnych pomôckach.

Všetko sa to začalo „potiacimi“ sa vibrátormi
V roku 2003 otvorili Jeniffer Pritchet a jej biznis partnerka prvý feministický sex shop s názvom The Smitten Kitten. Do prvého nákupu tovaru investovali všetky svoje peniaze. Keď im pár dní pred otvorením obchodu dorazila zásielka, ostali rozčarované. Erotické hračky vylučovali zvláštnu olejovú substanciu, ktorá zanechávala stopy na papierovom balení. Nevedeli však, čo sa deje. Vibrátory a dildá umyli a nechali vyschnúť. Erotické hračky sa však začali opäť „potiť“ a vzduch v obchode nasiakol zvláštnym chemickým zápachom. Keďže si mysleli, že šlo o chybnú zásielku, požiadali dodávateľov o výmenu tovaru a obchod nakoniec úspešne otvorili. Škrel ich však nepríjemný pocit, že niečo nie je v poriadku. Začali pátrať po informáciách a narazili na ftaláty.

V tom období sa v biznise s erotickými pomôckami rozprávali vtipy o zvláštnom „želé“, z ktorého boli mnohé vibrátory a dildá vyrábané. Išlo o materiál, ktorý čudne zapáchal a časom sa vždy nejakým spôsobom znehodnotil. Bol lacný, a tak sa dobre predával. Seriózna debata o potenciálnych zdravotných rizikách však chýbala. Práve feministické obchody so sexuálnymi pomôckami spustili revolúciu v oblasti netoxických erotických hračiek.

V súčasnosti je téma nebezpečných chemikálií vo výrobkoch oveľa viac horúca. Skôr však v súvislosti s jedlom, kozmetikou, detskými hračkami, textíliami alebo medicínskymi nástrojmi. Chemická bezpečnosť dospeláckych hračiek je v našich končinách stále tabu. A to napriek tomu, že erotické hračky nás nemusia odmeniť iba rozkošou.

Ftaláty. Ešte niečo?
Ftaláty sa oprávnene stali najväčším strašiakom v erotických pomôckach. Tieto látky sa používajú v plastových výrobkoch, predovšetkým v PVC (polyvinylchlorid). Ide o najviac komplikovaný typ plastu, či už hovoríme o procese výroby, vplyve na životné prostredie alebo na ľudské zdravie. Ftaláty slúžia v plaste ako tzv. zmäkčovače. Spôsobujú, že plast je pružnejší, jemnejší a mäkší. Obsahujú ich predovšetkým erotické hračky pripomínajúce želé alebo ľudskú kožu. Tieto látky môžu narušiť hormonálnu rovnováhu v tele a ohroziť náš reprodukčný alebo nervový systém.

V priebehu času sa rozkladajú a uvoľňujú tak nebezpečné plyny do prostredia. Práve z tohto dôvodu sexuálne hračky strácajú farbu, sú lepkavé a majú nepríjemný pach a chuť. Ftaláty sú z pochopiteľných dôvodov regulované napríklad v detských hračkách alebo kozmetických výrobkoch. Napriek tomu, že sexuálne pomôcky prichádzajú do intímneho kontaktu s naším telom, zákaz ich obchádza. PVC navyše obsahuje chlór, ktorý má bojovať proti baktériám. V tomto prípade nám však môže spôsobiť podráždenie alebo popálenie.

S naším zdravím riadne hazardujú aj ďalšie chemikálie ako fenol, sírouhlík, toluén, parabény alebo ťažké kovy, ako arzén, kadmium, ortuť, olovo.

Ako funguje kontrola prítomnosti škodlivých látok v sexuálnych pomôckach?
Výrobky, ktoré sa dostanú na náš trh, by mali byť aspoň teoreticky bezpečné. Kontrolujú sa potraviny, kozmetika, oblečenie, topánky, detské hračky. Ak je určitý výrobok pre naše zdravie nebezpečný, nájdeme naň upozornenie na webe Slovenskej obchodnej inšpekcie alebo Úradu verejného zdravotníctva v rámci systému RAPEX.

Upozornenia na škodlivé sexuálne pomôcky som v ňom nenašla. Radosť mi vydržala len do momentu, kým som nezistila, že erotické pomôcky tento systém nepozná, pretože nebezpečné látky sa v nich nesledujú. Informácie som sa snažila overiť aj u Slovenskej obchodnej inšpekcie, na moje otázky však nereagovala.

Erotické hračky navyše často nakupujeme cez internet, kde je riziko ešte väčšie. Mnohé sa vyrábajú v Číne a distribútor často nemá ani potuchy, čo obsahujú. V niektorých prípadoch vraj výrobcovia prezentujú prototyp, ktorý neobsahuje žiadne škodlivé látky. Čo sa však do našej spálne dostane, už nikto nekontroluje. Problémom sú aj fejky, ktoré zaplavajú internetové obchody podobne ako elektronika či kabelky.

Pomôžme si navzájom
Keďže žiadne špeciálne kontroly, ktoré by nás informovali o bezpečnosti erotických pomôcok, neexistujú, pomoc musíme hľadať inde. Vplyvu sexuálnych hračiek na naše zdravie sa našťastie podrobne venujú viaceré watchdogové iniciatívy alebo blogeri a blogerky.

Bad Vibes odhaľuje temné zákutia priemyslu s erotickými hračkami od roku 2005. Na ich webe nájdete výsledky laboratórnych testov, v rámci ktorých sa pozreli na zloženie rôznych erotických hračiek a lubrikačných gélov. V roku 2014 vykonali zaujímavý test. Hračky s otáznou kvalitou, predovšetkým pre pravdepodobnú prítomnosť ftalátov, vložili do sklenej nádoby a čakali, čo sa s nimi stane. Sexuálne hračky sa začali po krátkom čase topiť a vylučovať olejovú substanciu.

Testovaciu skupinu hračiek pre dospelých založila aj Crista Anne. Pomenovala ju dildology a jej význam podčiarkuje slogan „In Didlo Veritas“. Crista verí, že rozkoš je naše základné právo, že sexuálne pomôcky môžu prospievať každému telu a že bezpečné sexuálne hračky by mali byť pravidlom, nie výnimkou. Jej web ponúka tipy na overené materiály a verejnú databázu výsledkov jej testov.

Ďalšia kritička bezpečnosti sexuálnych hračiek Dangerous Lilly začína otázkou: „Prečo by nám mal vibrátor spôsobiť svrbenie?“ Napísala mnohých sprievodcov materiálmi a nákupmi týchto nevšedných výrobkov. Nájdete u nej napr. aj „Definitívneho sprievodcu sexuálnymi hračkami“ či lubrikantmi.

Ďalšie výživné recenzie erotických pomôcok a všetkého, čo s tým súvisí, nájdete na blogoch Lorax of SexHey Epiphora („Where sex toys go to be judged“) alebo Formidable Femme. Nejaké tie tipy sa objavujú už aj v slovenskom prostredí.

Ako sa vyhnúť chemickému koktailu v sexuálnych pomôckach?
Ak nemáte práve čas lúskať sa spomenutými webmi, existuje viacero tipov, ako zistiť, či je vybratá sexuálna pomôcka bezpečná. Tu je zopár z nich:

Ftalátom sa vyhnete, keď si kúpite sexuálnu hračku:
(a) bez silného chemického zápachu (na začiatku „smrdia“ všetky výrobky novotou; ak sa však tento zápach nevytratí ani po poriadnom umytí, narazili ste pravdepodobne na nie práve bezpečnú hračku);
(b) z materiálu, ktorý nie je priehľadný, pružný a mäkký;
(c) z materiálu, ktorý nepripomína želé alebo ľudskú kožu;
(d) za vyššiu cenu a vyhnete sa lacným plastovým alternatívam;
(e) z materiálu, ktorý nemá póry (napr. stopercentný medicínsky silikón, keramika, chirurgická oceľ, sklo, bezpečne upravené drevo).

A nezabudnite nakupovať u overených firiem, predovšetkým u tých, ktorých výrobky nepochádzajú napríklad z Číny. Či už nakúpite pomôcky u The Smitten Kitten alebo pod značkou Tantus, mali by sa k vám dostať „netoxické“ a bezpečné hračky. Radosť si môžete spraviť aj v obchode „She Bop“, ktorého názov je odvodený od piesne Cyndi Lauper, v ktorej spieva o masturbácii a sexuálnom „empowermente“. Môžete skúsiť aj Babeland, JimmyjaneVixen Creations alebo Funkit ToysJoellen Notte uvádza na svojom webe zoznam 17 SuperHero sex shopov, kde nájdete len značky s vysoko kvalitnými a bezpečnými výrobkami.

Nikto z nás sa určite nechce cítiť zle práve vtedy, keď nám má byť najpríjemnejšie na svete. Želám nám preto „šťastnú ruku“ a zdravší, bezpečnejší a inšpiratívnejší milostný život!

3 myšlienky na “Chemické prekvapenia v erotických pomôckach

  1. my používame hračky výlučne z lekárskeho silikónu zo superlove a cca po roku niekedy po dvoch záleží ako často používame vyhadzujeme a rozhodne sme z toho ešte nič nechytili 😀

    1. Určite je potrebné nakupovať overené výrobky overených značiek. Tých je na sk trhu viac, napr. Svakom, Lelo, Close2you, Vibe therapy, We-vibe, atď. Ide o dlhoročných overených výrobcov a ich výrobky. A samozrejme je potrebné obmedziť aj nákup na pofidernych sexshopoch, kde je riziko predaja napodobenín a nekvalitných výrobkov. Ak hľadáte spoľahlivý Sexshop tak určite sexposta.

  2. kvoli vsetkym tymto latkam je ozaj dolezite kupovat len znackove kvalitne testovane eroticke pomocky – je pravda ze na trhu ich je milion a je tazke sa zorientovat, ale tak mi trebars nakupujeme radi we vibe cez superlove alebo bswish a to su naozaj svetove znacky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *