Šesť (seriálových) príbehov o slobode byť sama sebou

napísala MICHAELA KUČOVÁ ilustrovala ZUZANA BARTOVÁ

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 14. mája 2020.

V snahe vyplniť si množstvo času náhle tráveného len doma ste isto za ostatné týždne objavili množstvo nových seriálov. Väčšina médií tiež prispôsobila tejto skutočnosti svoj obsah a z každej strany sa tak hrnú tipy a odporúčania, čo určite treba vidieť. V Kurníku však prinášame výber seriálov, ktoré približujú ženské skúsenosti bez (prinajmenšom) únavných stereotypov. Hodina, dve či celý víkend v ich spoločnosti tak určite bude príjemným rozptýlením aj mimo karantény.

Mrs. America

Hoci sa spočiatku môže zdať, že Mrs. America je najmä príbehom konzervatívnej aktivistky Phyllis Schlaflyovej, počas deviatich častí sa rozvíja širšia história druhej vlny feminizmu a novej pravice v USA. Dej sa sústreďuje na obdobie 70. rokov a presadzovanie dodatku k ústave o rovnosti práv bez ohľadu na pohlavie, v ktorom kľúčové roly hrajú aj feministické legendy Gloria Steinem či Betty Friedan. Autorka seriálu Dahvi Waller sa podieľala aj na sérii Mad Men a jej nový počin je podobne atraktívnym výletom do minulosti. Cate Blanchett ako Schlafly predstavuje šťavnatú, priam cruellovskú antihrdinku, ktorej rétorika o potratoch, sexuálnom násilí či ženských ambíciách, žiaľ, znie prekvapivo aktuálne. Pohľad na historický konflikt liberálnych a konzervatívnych žien je poučný bez toho, aby pôsobil prehnane didakticky. Silnou stránkou je ansámbel vynikajúcich herečiek, ktoré v skupinových scénach pôsobivo tlmočia rozličné, vlastnými skúsenosťami zaťažené stratégie k presadzovaniu svojho cieľa. Schlafly odhodlane prehliada sexizmus, s ktorým sa stretáva, ako aj rozpor medzi vlastnou kariérou a hlásaním absolútneho naplnenia ženy v domácom živote. Ústredný motív sa tak pod anti/feministickou rétorikou odhaľuje v plnej nahote – aj v tomto politickom zápase ide predovšetkým o túžbu po moci. Mrs. America je fascinujúcim pohľadom na to, aké kompromisy sme pre jej získanie ochotné a ochotní urobiť.

Feel Good

Jednosériová jednohubka vychádza z osobnej skúsenosti kanadskej komičky Mae Martinovej. Tá sa v seriáli zamiluje do ženy, pre ktorú ide o prvý lesbický vzťah. Martin samotná sa zas popri novej láske musí konfrontovať so svojou minulosťou drogovo závislej. Kľúčová je tu charizma a svieži humor komičky, ktorá je autorkou aj hlavnou predstaviteľkou príbehu. Napriek náročným témam tak ide o zábavné a naozaj feel good pozeranie. Vítaným bonusom je fantasticky blazeovaná matka hlavnej postavy v podaní štandardne vynikajúcej Lisy Kudrowovej. 

High Fidelity

Desaťdielny seriál aktualizuje príbeh z rovnomennej knihy Nicka Hornbyho (v slovenčine Všetky moje lásky) a filmovej adaptácie z roku 2000. Hlavný hrdina Rob, presvedčený o tom, že človek je tým, čo má rád – a myslí tým najmä hudbu –, v novom seriáli zmenil rod. O svojich top piatich najhorších rozchodoch tu preto priamo do kamery ako Rob rozpráva Zoe Kravitz. Zvyšok je pomerne verný predlohe, ústredná hrdinka vlastní predajňu hudobných nahrávok a vo svojom rozprávaní o spackaných vzťahoch cituje celé pasáže z knihy. Tá sa, podobne ako film s Johnom Cusackom v hlavnej úlohe, zaoberá špecifickým typom muža – nezrelého, citlivého a sebastredného kultúrneho snoba, ktorý svoje vzťahy k ostatným reflektuje najmä prostredníctvom mixtapeov. Ženská hrdinka s rovnakými vlastnosťami je v podobe Kravitzovej uveriteľná, cool faktor jej predstaviteľky ešte posilňuje odťažitosť postavy, ktorá chce životom plávať bez zaťažovania sa ostatnými. Nové spracovanie prináša pestrejšie zastúpenie sexualít aj rasových identít nielen v prípade titulnej postavy, ale aj vynikajúcich postáv jej kamošov Simona a Cherise. Hoci zmena rodu hlavnej postavy neprináša zásadnejšie reflexie genderových dynamík, High Fidelity ponúka vtipnú popkultúrnu zábavu s nestereotypnou hrdinkou (a, prirodzene, vynikajúcim soundtrackom).

Everything Is Gonna Be Okay

Po vynikajúcej autobiografickej sérii Please Like Me prichádza austrálsky komik Josh Thomas s na prvý pohľad trochu „prehnaným“ príbehom. Po smrti otca sa dvadsiatnik Nicholas stáva poručníkom svojich dvoch nevlastných sestier v tínedžerskom veku. Kým autistická Matilda sníva o štúdiu na Juliarde, večne podráždená Genevieve túži po kariére komičky. Pri takto dramaticky rozdaných kartách sa však odohráva citlivý príbeh o láske, snoch a rodinnej súdržnosti, a to bez akéhokoľvek gýčového pátosu. Traja súrodenci spoločne dospievajú a dozrievajú, robia si naprieky a pomáhajú si. Pri sledovaní sa dozvedáme viac o autistickom prežívaní (postavu Matildy zosobňuje Kayla Cromer s rovnakou diagnózou), ale aj o queer kultúre. Všetci tu občas z viac či menej sebeckých dôvodov zlyhávajú, no celkový pocit z originálneho seriálu príjemne korešponduje s jeho pozitívnym názvom. 

Run

O niečom podobnom asi občas snívame všetci – len tak sa zobrať a utiecť. Tridsiatnici Ruby Richardson (Merritt Wever) a Billy Johnson (Domhnall Gleeson) sa ešte počas randenia na vysokej škole dohodli, že ak jeden z nich pošle správu s textom „RUN“ a dostane rovnakú odpoveď, všetko opustia a stretnú sa na Grand Central Station. Čo všetko pri svojom úteku opúšťajú, seriál odhaľuje len postupne a zručne pritom mieša divoký koktail romantiky, temného humoru a zbesilého thrilleru prevažne v stiesnenom priestore vlakovej súpravy. Ústredná dvojica vynikajúco sprostredkuje neodolateľnú príťažlivosť lásky (k predstavám z minulosti) aj zápas s potláčanými zlyhaniami a frustráciami svojich osobných životov. Ruby autenticky zosobňuje konflikt otvorenej sexuálnej túžby, nízkeho sebavedomia, materskej lásky aj rezervoáru zúrivosti, ktorý vo svojom živote nazbierala. Najmä vďaka hlavným protagonistom je seriál napriek istej nevyváženosti strhujúci. Skutočnosť, že jeho autorkou je Vicky Jones, spolupracovníčka Phoebe Wallerovej-Bridgeovej, naznačuje, že neprináša žiadne jednoduché odpovede.

Little Fires Everywhere

Tlmočenie knižnej predlohy do seriálovej podoby často sprevádza nutnosť príbeh viac dopovedávať. V prípade námetu z knihy Celeste Ngovej, ktorá v slovenskom preklade vyšla ako Stačí škrtnúť zápalkou, to však nevyhnutne neznamená slabší zážitok. Príbeh sa odohráva na pokojnom predmestí Clevelandu, ktoré naruší príchod záhadnej Mie Warrenovej s dcérou. Ich osudy sa začnú prepletať so životom rodiny Richardsonových, ktorej velí Elena alias Reese Witherspoon v ďalšej (skvelej) role všetečnej perfekcionistky. V úvodnej scéne knihy i seriálu práve dom Richardsonovcov nenávratne pohlcujú plamene. A hoci je napínavé tipovať pôvod požiaru, ešte pútavejšia je dynamika medzi dvoma ženami – slobodnou, no zároveň uzavretou Miou a manipulatívnou Elenou zvyknutou, že svet sa točí podľa jej predstáv. Sledujeme ťažké rozhodnutia, ktorým čelia, a zápas oboch o blaho svojej rodiny. Príbeh na viacerých postavách zobrazuje rôzne podoby väzenia, v ktorom nás držia spoločenské roly či predstavy o tom, kým chceme a kým by sme mali byť. Televízne spracovanie ukazuje viac z pozadia oboch postáv, v Eleninom prípade jej konanie akoby ospravedlňuje, zlyhania zmäkčuje. Postava Mie (Kerry Washington) zas dostáva černošskú identitu a v mocenských dynamikách predmestia tak rozvíja aj rasový motív. Seriálové spracovanie toho menej necháva na našu vlastnú fantáziu a celý príbeh podáva melodramatickejšie. Nie všetky dejové línie bolo nutné rozvíjať, no podobne ako kniha aj seriál buduje napínavú atmosféru, prináša komplexné charaktery a konfrontuje nás s neľahkými otázkami o materstve, moci a tajomstvách, ktoré v sebe nosíme.

editovala EVA MÉSZÁROSOVÁ korektúra SOŇA HRÚZIKOVÁ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *