Program na zimný večer

napísala MICHAELA KUČOVÁ
ilustrovala EMMA VRBOVÁ

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 1. decembra 2016.

Ženské seriálové postavy nemusia byť večne usmiate, v sukni či zástere a riešiace len romantické patálie. Áno, znie to dosť bazálne, no koľko takých postáv v skutočnosti v televíznej produkcii nájdeme? Nemusíme hneď vyťahovať Bechdelov test, no občas je celkom ťažké nájsť zábavu, v ktorej nás zobrazovanie žien nerozčuľuje. Odporúčame preto nasledujúce seriály, ktorých hrdinky sú nám viac než blízke, alebo naopak úplne iné a o to zaujímavejšie.

Fleabag
Viete ako sa Kevin Spacey v House of Cards stále otáča na kameru? A čo keby sa s divákom takto rozprávala riadne nedokonalá hrdinka o svojich necenzurovaných vnútorných pochodoch? Britka Phoebe Waller-Bridge sa tak trochu (dosť) potáca životom – v bezprízornom vzťahu, večnej rivalite so sestrou a predovšetkým v prázdnej kaviarni, ktorú si otvorila spolu s kamarátkou. Jednotlivé diely sledujú hlavnú hrdinku, ako sa s týmito situáciami viac či menej úspešne pasuje, a postupne odkrývajú hlbší príbeh. Fleabag je občas riadne neznesiteľná a až nepochopiteľne nepríjemná na ľudí okolo seba, no práve takéto zosobnenie sebeckej, chybujúcej, nefiltrovanej (a nadržanej!) ženskej mysle je osviežujúco zábavné.

Insecure
Príbeh mladej ženy okolo tridsiatky riešiacej vzťahy, prácu a tak vôbec, tentoraz aj s rasovým rozmerom – hlavná hrdinka (a autorka série) Issa Rae je jedna z černošiek, ktoré sa dnes dajú vidieť v mainstreamových seriáloch v inej úlohe ako sassy black friend. Seriál citlivo, otvorene a zábavne pracuje s rasovými otázkami, no zároveň neredukuje príbeh len na tento rozmer – situácie ako nostalgia za bývalým, trapasy v práci či momenty, kedy musíte manipulovať najbližšiou priateľkou, sú univerzálne. Seriál vychádza z pôvodnej youtubovej série Awkward Black Girl, no v mnohom sa pri prechode do televízneho formátu výrazne posunul. Autorský hlas Issy však zostáva zachovaný, vrátane snových pasáží a rapových výstupov v zrkadle, ktorými si Issa dodáva odvahy i rozumu.

One Misissippi
Tig Notaro ste možno zachytili vďaka stand-upu, v ktorom veľmi otvorene hovorila o najhoršom (práve prebiehajúcom) období svojho života. Tig v krátkej časovej následnosti pre rakovinu prišla o prsia, rozišla sa s partnerkou a pochovala svoju mamu. Práve tieto udalosti sú hlavným námetom čiastočne autobiografického seriálu, v ktorom Tig s charakteristicky stoickým prejavom čelí všetkému, čo na ňu osud vrhne. Neznie to tak, no ak prídete na chuť jej civilne kusavým pozorovaniam, budete sa naozaj baviť. Smrť, láska, rakovina, to je zvyčajne recept na ulepené drámy, Tig ich však spracúva do neľútostne vtipnej podoby. Okrem humoru je seriál plný aj nepatetickej nehy, ktorá sa zhmotňuje predovšetkým v dysfunkčnej a zároveň milujúcej rodine. Dojíma, no nevydiera, a zároveň celkom pragmaticky približuje životnú situáciu ľudí, ktorí čelia ťažkému osudu – po prekonaní smrteľnej choroby nie je už všetko len ružové, s rozhodeným metabolizmom napríklad musíte neustále behať na záchod.

Search Party
Takto nejako by to vyzeralo, keby postavy zo seriálu Girls zablúdili do niečoho ako menej filozofujúci True Detective. Ústredná postava Dory sa rozhodne vypátrať svoju nezvestnú spolužiačku. Séria v desiatich dieloch sleduje pátranie Dory a najotravnejšie hipsterských Troch pátračov – jej frajera, najlepšej kamošky a kamoša. Napätie a rôzne teórie sa stupňujú, záverečné rozuzlenie vás však i tak zrejme prekvapí. Séria zároveň ešte údernejšie a originálnejšie ako spomínané HBO dievčatá komentuje charakteristiky generácie Y. Ak si aj vy radi občas zahejtíte ľudí, ktorí sa narodili v 80. rokoch a zároveň prevzali aj dobový štýl obliekania, či zachraňujú planétu predovšetkým preto, aby o tom mohli všetkým rozprávať, tento seriál vám padne ako uliaty. Nejde však o žiadne karikatúry, postavy na čele so (v živote) stratenou Dory vzbudzujú najmä u rovesníkov aj pocit empatie (a občas aj istú sebareflexiu). V spojení s napínavou záhadou ide o skutočne jedinečný televízny počin, akých sa veľa nevidí.

Better Things
Sam Fox (Pamela Adlon) má 40+, 3 dcéry, šibnutú matku a podobné kamarátky. A tiež bohatú dabingovú kariéru, čiernu koženú bundu ako uniformu a podobne čierny humor. Jej skeptický nadhľad nie je len zámienkou na využitie vtipných scenáristov, v podobných životných konšteláciách vás život jednoducho naučí. Dcérina puberta, priateľkine zúfalé manželstvo či hollywoodsky pracovný kolotoč vás jednoducho obrnia natoľko, že sa musíte len smiať. A ako diváčky tiež – na presne odpozorovaných vzťahoch a situáciách. A hoci hlavná postava je podobne cool ako Pamelina rola v seriáli Louie, jej humor je menej absurdný a viac „zo života“. Svojská poetika Pamely je rozhodne viac než len ženským ekvivalentom Louieho. Priznávam, že sprvu ma napriek Soninmu odporúčaniu prvé diely celkom nepresvedčili. Občas sa však oplatí investovať do rozbiehajúceho sa seriálu – zvyšok série mi ubehol až príliš rýchlo.

Easy
Osem navzájom (takmer) nesúvisiacich príbehov. Podoby súčasnej lásky.  Ľudia hľadajúci, približujúci sa a vzďaľujúci. A podobné lacné slogany sprevádzajú mnohé indie komédie, ktoré majú pobaviť a zanechať horkosladký pocit zo stavu medziľudských vzťahov. Easy na prvý pohľad spĺňa atribúty klišé hipsterských rom-comov, ale vlastne je to celkom inak. Už dlho som nevidela niečo, čo by tak presne a kultivovane vystihlo status quo. Každý príbeh dokonalo funguje ako mini-sonda do manželstiev, partnerstiev, vzťahov a zamilovaní, ktoré nám ukazujú čosi o zobrazovaných postavách a veľa o nás. Nič nie je navyše, silené alebo senzáciechtivé. Jednotlivé postavy stretávame na chvíľu, v kritických momentoch sledujeme ich rozhodnutia o láske, vášni a vlastných potrebách, a po necelej polhodinke sa posúvame ďalej. Ako diváčka, ktorá neznáša otvorené konce, výnimočne nemám pocit nedopovedanosti, príbeh je uzavretý, život ide ďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *