napísala MIRKA URBANOVÁ
ilustrovala KATARÍNA JANEČKOVÁ
Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 16. novembra 2017.
Nie všetky vzťahy začíname a udržiavame s cieľom partnerského spolužitia na všetkých úrovniach. Tou najčastejšou „netradičnou“ podobou sú bez pochýb milenecké vzťahy, ktoré nám zaručene prinášajú jedine sex.
Pred pár rokmi tu bol boom romantických komédií, ktoré priniesli do hovorenej reči v našich končinách pojem s tým súvisiaci – friends with benefits. V hollywoodskom prevedení sa títo priatelia s výhodami nakoniec nevyhli zamilovaniu sa do toho druhého a klasickému happy-endu. Ako je to však v skutočnosti?
Áno, aj ženy mávajú le sex pour le sex a nejde iba o príležitostné jednorazovky. Bez záväzkov voči tomu druhému, bez spomínaného happyendu v podobe obligátneho svadobného obradu, bez výčitiek a bez hanby.
Kurníku sa tentokrát zdôverili ženy, ktoré sa v istom momente svojho života rozhodli pre milenecký vzťah. Nepýtali sme sa ich na počet ich milencov či sexuálnych partnerov celkovo, k tejto téme sa neustále vracajú rôzne mainstreamové magazíny. Takáto kvantifikácia sexuálnych partnerov nerozlišuje, či šlo o romantických partnerov alebo výlučne sexuálnych partnerov. My sme sa zamerali iba na tú druhú kategóriu.
Treba však podotknúť, že, v rozpore so všeobecne zaužívanou predstavou, ženy chcú sex minimálne v rovnakej miere a rovnako často ako muži, ak nie viac. Vyzerá to, že do usadenia sa dokážu ženy poraziť mužov i v kvantite počtu sexuálnych partnerov. Nejde však o žiadne neoficiálne preteky pohlaví, skôr o pokus narušiť stereotypy, ktoré sa premietajú do nášho odlišného posudzovania sexuality u mužov a u žien.
Okrem výskumov sa bojovým poľom proti takejto nerovnosti stal aj jazyk. V protiklade s pomerne eufemisticky znejúcim sukničkárom, v ňom totiž nachádzame pre ženy, ktoré sa nehanbia hovoriť o svojom sexe, oveľa drsnejšie pomenovania. Svoj postoj verbalizujú na internete pod hashtagom sluttygirlfears.
Nás zaujímali predovšetkým dôvody pre zabezpečenie si milenca, či šlo o novú známosť alebo o niekoho z bezprostredného okolia. Ďalej sme vyzvedali, aké bolo trvanie mileneckého vzťahu a dôvod jeho rozpadu. Relevantné sa nám zdalo spýtať sa, či šlo o neveru a paralelné vzťahy a aké pozitíva si užívali a aké negatíva vnímali naše respondentky.
Zároveň sme boli zvedavé, či vzťah postavený na fyzickej príťažlivosti bude sexuálne viac uspokojujúci a či si v ňom ženy dovolia to, čo by si v klasickom partnerskom vzťahu nedovolili – sexuálne alebo vo svojom správaní. Vypýtali sme si od nich, ako od najpovolanejších, rady a položili sme im otázku, čo im dal a vzal takýto druh vzťahu.
Ak sa aj vy chcete podeliť s internetmi o svoju skúsenosť s casual sexom pre výskumné účely, nech sa páči!
Či už sa budúci bývalí milenci z nášho dotazníku poznali jeden večer ako v prípade Evy alebo od puberty ako u Eriky, rozhodli sa pre vzťah, ktorý je v mnohých ohľadoch odlišný od väčšinového ideálu dlhodobého partnerského vzťahu. Ako sme sa dozvedeli z ankety, jednorazové dobrodružstvá sú rovnako časté ako dlhodobé milenecké vzťahy, no takmer rovnako často prechádzajú v istom momente do vzťahov partnerských.
Vyskytli sa však aj akési hybridné formy, ako u Alice: „Cez víkend sme boli sami doma, kde sme fungovali takmer ako partneri – varili, nakupovali, mali sex, spali spolu v posteli a pokojne si naplánovali rande s niekým iným a večer sa vrátili domov do spoločnej postele. Popri tom som mala aj sex na jednu noc, otvorene sme o tom hovorili.“
Spoločným menovateľom zmeny statusu sú emócie – konkrétne tie ľúbostné. Počiatočný framework just sex však vyzerá ako značne rozhodujúci aj pre skôr nezdarnú budúcnosť vzťahu, ktorého presah bol skôr neželaný.
Alica zhrnula svoju skúsenosť: „So všetkými to vlastne skončilo tak, že sme sa do seba zaľúbili. Mne trvalo dlhšie sa zaľúbiť, im zasa sa odľúbiť.“ Dopĺňa ju Klára: „Skončilo to buď mojím nezáujmom o ďalšie stretávanie sa, alebo tým, že som to viac nezvládala, lebo som mala emóciu.“
Rada s troma výkričníkmi nezamilovať sa prichádza od Zuzany, ktorá opisuje svoj milenecký vzťah asi najpozitívnejšie. Pre ňu bol v istom čase sexuálny vzťah bez záväzkov ideálny – „..moja sloboda, moje bytie, moje záujmy – a spoločná rozkoš bez toho, aby som sa musela starať, či je navarené, alebo zbierať jeho ponožky zo zeme.“
A pritom dôvody na začatie mileneckého pomeru sú u našich respondentiek rôzne: od tých najutilitárnejších, ako je chuť na sex, po „nespokojnosť, sklamanie a kompenzáciu nedostatku slobody v predchádzajúcom vzťahu.“
Hoci vo väčšine odpovedí prevažovalo, že nešlo o najlepší sex, ktorý ženy zažili, a objavili sa odpovede, že ten s láskou je iný a uspokojivejší, milenecké vzťahy boli vo viacerých prípadoch príležitosťou pre príjemný druh sebeckosti.
Zuzana píše: „Moja rozkoš bola prvoradá, ale to neznamená, že si to neužil aj on.“ Mária priznáva väčšiu otvorenosť v komunikácii o sexe a Klára dodáva: „Viac ma to vedelo pohltiť, keďže tie vzťahy nestáli na iných pilieroch a komunikovalo sa najmä sexom. Do extrému to bolo hnané svojou intenzitou, formou a obsahom až tak nie.“
V ankete sa vyskytli skúsenosti aj s viacerými paralelnými vzťahmi – či už išlo o viacero milencov alebo neveru. Kláre imponoval pocit, že je žiaduca, ale zároveň sa v nej umocňoval pocit osamelosti. Mylný pocit zaujímavosti a zničené ideály a romantické predstavy o šťastných koncoch sa vyskytli u Kvetinky a Evy, ktoré však oceňujú nadobudnuté skúsenosti.
Vyzerá to tak, že aj vo vzťahoch založených čisto na sexe zohráva najväčšiu úlohu psychika a emócie. Alica zhŕňa svoje postrehy: „Dôležité je, aby obaja boli na tom rovnako a k sebe navzájom otvorení. Aby nemali iné očakávania.“ Istú disciplínu môže podľa Márie určiť časový rámec stretávania sa. V rámci nástrah doby digitálnej v podobe nonstop dostupnosti prostredníctvom smartfónov to uzatvára Zuzana: „Žiadne vypisovanie zamilovaných smsiek, túžobné očakávanie romantického zavŕšenia. Treba si to len užiť, nič iné. A tešiť sa z toho.“