Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 19. decembra 2024.
Milé a milí,
dnešným vydaním rekapitulujeme uplynulý rok v Kurníku. Viac ako inokedy si v tejto chvíli uvedomujem, aký zázrak je, že popri všetkom dianí v okolitom i našom súkromnom svete sme sa s vami pravidelne stretávali pri týchto riadkoch. V roku 2024 sme dokonca dosiahli míľnik tristo publikovaných newsletterov. A konečne sme sa dočkali rozsudku v prípade, ktorý Katarína Danová otvorila práve v Kurníku. Opäť sme prinášali témy a postrehy, ktoré považujeme za podnetné a dôležité, opäť medzi vami rezonovali a vyvolávali debaty. A to všetko popri tom, ako Soňa Gregorová postupne presunula svoju pozornosť na materské povinnosti, našej redakcii vypomohla Terez Frecerová a o korektúry sa začala starať Viktória Dubovická.
Tešíme sa z toho, z práce našich autoriek, z vašej vnímavej pozornosti, cítime hrdosť a radosť. A zároveň vás chceme požiadať o pomoc s ďalším chodom Kurníka. Udržať tento priestor, v ktorom sa môžeme vzájomne deliť o zážitky, dojmy, postrehy, nie je samozrejmosť a váš pravidelný alebo jednorazový príspevok je zásadný pre naše fungovanie. Ďakujeme za vašu podporu.
Teraz vás pozývame obzrieť sa za uplynulým rokom prostredníctvom textov, ktoré v ňom najviac zarezonovali v našej redakcii. Pripomeňte si spolu s nami, čo pre nás bolo významné, objavné, posilňujúce, potvrdzujúce či rozširujúce vlastné skúsenosti, a dajte nám vedieť, ktorý článok bol výnimočný pre vás. Tešíme sa, ako vám budeme budúci rok prinášať ďalšie a ďalšie.
Majte krásne sviatky.
Miška
Soňa Gregorová
Alexandra Just: Zvykám si
Rozvod. Nič príjemné, no v súčasnosti ani nič výnimočné – aspoň kým sa nás netýka a ostáva pre nás len predmetom šumov a klebiet. Čo sa však vo vzťahu, v hlave a v srdci rozvádzajúcich deje dlhé mesiace pred samotným konaním a počas neho, sa dozvieme len málokedy. Sašin text odhaľujúci jej prežívanie konca manželstva je tak pre mňa veľmi vzácny. Bez bulvarizácie hovorí o tom, čo pri informácii o ďalšom čísle do rozvodovej štatistiky len tak neprecítime. A verím, že toto čítanie dobre padlo aj ľuďom s vlastnou boľavou skúsenosťou.
Klaudia Rybovičová: Zahojené, nie zabudnuté
Text oslovujúci všetky tie tisíckrát zranené deti v nás, hovoriaci o tom, čo síce v mnohých domácnostiach bolo bežné, no ani zďaleka to nebolo v poriadku. Zosmiešňujúce poznámky, vyhrážky, facky aj detské obranné stratégie – a ich následky v súčasnosti. Čítam si ho znova po týždňoch od publikovania a furt revem.
Lucia Žatkuliaková: Stratiť domov bez odchodu z neho
Tento rok som si to prvý raz naplno uvedomila a vyslovila nahlas – leto je problém. A potom Lucia napísala o jeho klimatickej rovine a vlastnom prežívaní úmornej série extrémne horúcich dní a nocí. V tomto prípade sa však nedá utešovať tým, že aspoň v tom nie som sama. Sme v tom všetky a všetci spolu, či to vidíme, alebo nie. Vítam preto každú snahu hovoriť o tom, ako nás to zasahuje.
Michaela Kučová
Soňa Gregorová: Toto mi už nepredáte
Ako byť dobrou matkou svojim deťom, je večná a nesmierne citlivá téma. Soňa tu píše, ako to má ona sama a k akej podstate v rámci starostlivosti o svoje deti dospela. Hoci matkou nie som, je pre mňa tento text miestami dráždivý – o to viac som Soni vďačná za príležitosť konfrontácie svojich názorov.
Natália Blahová: Menštruácia, stigma, chudoba
V mojej bubline je pojem menštruačnej chudoby pomerne známy, Natáliin článok však považujem za prínosný ukotvením v reálnej praxi. Opisuje slovenskú situáciu presne a s dôrazom na skutočné riešenia (nie, naozaj ním nie sú menštruačné nohavičky pre všetkých). Cením si, že nezostáva na marketingovom povrchu a vysvetľuje širší kontext menštruovania a spoločenských nerovností.
Mirka Urbanová: Cestou
Článok je pre mňa cenný nielen ako pripomienka našich spoločných prechádzok s Mirkou, ktorým nikdy nechýba jedinečná dynamika a široké tematické rozpätie, ale aj ako zachytenie toho, aký prínosný je tento čas v pohybe – pre psychické i fyzické zdravie, pre vzájomné spoznávanie sa aj sólové triedenie myšlienok.
Mirka Urbanová
Michaela Kučová: O čom hovorím, keď hovorím klebety
Miškin článok je náučnou, no stále príjemnou sondou, ktorá učiní zadosť všetkým, ktoré*í si „občas“ s potešením (a nie nedobrými úmyslami) v súkromí priateľského kruhu poklebetia. Politický rozmer klebetenia (či skôr jeho zakazovania a marginalizovania) je niečo, nad čím sa zvyčajne asi nezamýšľame, no ak sa k nám dostane zásadná šuškanda, cítime správne, že sme súčasťou niečoho väčšieho.
Dagmar Gurová: Posledné dobrodružstvo
Hoci môj prvý sen, ktorý si pamätám, súvisel so smrťou, v každodennom živote sa už iba myšlienke na ňu útrpne vyhýbam. Asi to nebude najlepšia stratégia, čo dokazuje aj intenzita emócií, ktorá ma zasiahne, keď sa so smrťou reálne stretnem. Dagmar nám vo svojom článku ponúka iný a pravdepodobne oveľa zdravší prístup k vnímaniu a prežívaniu smrti (vrátane tej vlastnej).
Lucia Ciranová: Kto má právo na vyčerpanie?
Počas poslednej pripitosti pri vianočnom posedení som oznámila môjmu hosťovstvu, že som ako osoba vo svojom povolaní vlastne taký malý ekonomický zázrak. Byť sám*sama je tiež často vyčerpávajúce dobrodružstvo, hovorím si, čakajúc na taxík s obrovským nákupom potravín v odľahlej časti susednej obce v jeden neskorý piatkový večer. Aj Lucia o tom vie svoje a pripomína nám, že iba preto, že niekto nemá zodpovednosť za potomstvo, nemusí byť vždy k dispozícii.
Alexandra Just
Michaela Kučová: Feministické mimikry
Pripomínať si, ako feminizmus nahliada na pojem silná žena, nie je nikdy na škodu. Často sa stretávam s tým, že sa definuje podľa patriarchálnych vzorcov, ktoré feminizmu škodia, a nie je to vôbec pekný pohľad. Sila totiž spočíva v niečom úplne inom, nie? Stačí sa poobzerať okolo seba a silných žien, ktoré robia feministickú revolúciu každý jeden deň, je množstvo. Miškin článok vás nasmeruje.
Soňa Gregorová: Hodnota upratanej domácnosti
Nie, písania o práci v domácnosti nebude nikdy dosť. Najmä v kontexte balansovania medzi prácou platenou, profesijnou a tou druhou, viac samozrejmou, neviditeľnou, neplatenou, emocionálnou, starostlivou. Soňa premýšľa o tom, ako zmeniť súčasné koľaje usporiadania sveta tam, kde tak môže urobiť ozaj každý – doma a vo svojom najbližšom okolí. Čítanie takýchto článkov má blahodarný účinok najmä pred umývaním riadu, počas starostlivosti o choré deti či pred odchodom do práce. Vlastne kedykoľvek.
Natália Blahová: Menštruácia, stigma, chudoba
Výborné povinné čítanie najmä (no nielen) pre nemenštruujúce osoby. Dáta, konkrétne situácie, tvrdá realita bez modrej tekutiny na vložke. Aké veľké sú problémy s menštruačnou chudobou aj v našom blízkom okolí, nenapíšu ani na obal od tampónov, ani na čoraz dokonalejšie menštruačné nohavičky. Prečítajte si Natáliin článok a porozmýšľajte, ako podporiť boj s týmto fenoménom na Slovensku. Možnosti určite sú.
korektúra VIKTÓRIA DUBOVICKÁ