Zápisky z budoára: La petite mort

napísala MIRKA URBANOVÁ
ilustrovala ELIŠKA HABARTOVÁ

Článok bol pôvodne uverejnený v newslettri 6. júla 2017.

Dnes bude v Budoári reč o orgazmoch! Tie majú veľa prezývok – od vznešených vrcholov po až príliš obrazné výstreky, no výraz la petite mort, v preklade malá smrť, mi pripadá poetický i výstižný. Stav, pri ktorom strácame kontrolu, vchádzame do akéhosi medzipriestoru, na chvíľu nevieme lokalizovať svoje telo, no tomu je tam veľmi dobre. La petite mort zároveň úspešne neguje prokreačnú dimenziu orgazmu a práve táto zdanlivá nefunkčnosť špecificky ženského orgazmu patrí k najväčším otáznikom. Pre najaktuálnejšie informácie som si okrem internetov a uvedených zdrojov zalistovala v monotematickom GEO Kompakt o sexe.

Áno, dnes bude v Budoári reč hlavne o ženských orgazmoch. Ženský orgazmus, jeho mechanizmy, hlavní aktéri, jeho vznik a účel sú totiž opradené rôznymi mýtmi, vzájomne sa vylučujúcimi výskumami, no hlavne neutíchajúcou fascináciou vedcov i laikov.

Pod hlavnými aktérmi nemyslím jednotlivca, páry či skupiny, ale klitoris a legendárny bod G. K ich existencii, lokalizácii, vzhľade a fungovaniu sa vyjadrili viacerí odborníci, väčšinou tí mužskí (veď aj ten bod G pomenovali americkí výskumníci po jeho „objaviteľovi“ gynekológovi Ernstovi Gräfenbergovi). Mužská fascinácia druhým pohlavím nebola pre ženy vždy iba kontraproduktívna, no konštantne odrážala nerovnosť pohlaví a androcentrický pohľad na sex a sexualitu. V stredoveku videli napríklad ženský orgazmus ako nutnosť pre počatie. Z iného súdka však bola liečba tzv. hystérie u žien, prenesenie tabuizovaných ženských sexuálnych túžob do ambulantných podmienok. Išlo v podstate o erotickú masáž pacientky, ktorá nebola považovaná za sexuálny akt, pretože nezahŕňala penetráciu penisom.

K histórii objavu, nadšenia i zatratenia klitorisu si určite pozrite toto šarmantné frankofónne video (s anglickými titulkami). Niektorých môže šokovať jeho veľkosť a tvar, zďaleka nejde o jeden malý bodík medzi pyskami ohanbia, ale o komplexný orgán. Freud rozdelil orgazmy na dva typy: vaginálny a klitorálny, pričom práve vaginálny orgazmus považoval za nadradený, za ten vyzretý. Prečo? Na rozdiel od klitorálneho orgazmu pre ten vaginálny je potrebná penetrácia – čiže penis – čiže muž (Freud) – a zase sa všetko točí okolo všemocného falického bôžika. V slušnej spoločnosti sa však dnes už nikto nenadraďuje a samotné delenie ženských orgazmov sa na základe najnovších výskumov úspešne spochybňuje.

Spomínané základné orgazmové delenie sa v minulosti obohacovalo o tzv. G-bod orgazmus, no dnes sa uvažuje, či nejde skôr o taký prepojený a komplikovaný fyziologický proces, ktorý neradno kúskovať na geografické oblasti. Ak teda patríte k ženám, ktoré prisahajú pri bode G(räfenberg), že ho majú, najnovšie výskumy vás veľmi nepotešia – orgazmické vlny sa pripisujú stimulácii erektilných častí tzv. CUV systému (klitouretrovaginálnemu), medzi ktoré patria klitoris, predsieňové žľazy, pars intermedia, malé pysky ohanbia a corpus spongiosum ženskej močovej rúry. Obrázky si pár klikmi môžete nájsť online (ako ja).

Mechanizmus mužského orgazmu sa zdá pomerne jednoduchý a v niektorých (nie tak dávnych, nie tak temných) obdobiach bol považovaný za nadradený tomu ženskému. Svojím charakterom má totiž to očividné niečo, čo ženskému orgazmu chýba – reprodukčný (nad)produkt v podobe semena. Aj v tomto prípade je treba podotknúť, že táto súťaž nemá význam, no ostáva nám oná veľká otázka: Načo je teda ženám orgazmus?

Na túto otázku si odpovedali evoluční biológovia najmenej 21-krát a v rámci hesla forma nasleduje funkciu prišli s teóriami, ktoré sa snažia pripísať ženskému orgazmu pomocnú funkciu pri reprodukcii. Názvy pre tieto teórie asi vyberali s kamošmi pri pive – spomeniem najznámejšiu (a vyvrátenú) Upsuck theory (téoriu výcucu), či tzv. Pole Ax Theory (teória poriska sekery). Podľa tej prvej má ženský orgazmus slúžiť na rýchly transport spermií k cieľu a druhá prirovnáva postorgazmický stav ženy k ovaleniu poriskom sekery, čo zabezpečí, aby ostala ležať a víťazná spermia sa pohodlne dostala k vajíčku. Orientácia vagíny sa totiž líši u dvojnožcov (vertikálna) od iných živočíchov (horizontálna). (Mimochodom sexuálne správanie živočíchov sa v USA veselo skúmalo v 70. a 80. rokoch tiež. Minimálne u primátov sa spozorovali podobné reakcie vrátane orgazmu ako u ľudí.) Iní zas hovoria o ženskom orgazme ako vedľajšom produkte evolúcie – podobne ako sú mužské bradavky. V prípadoch oboch pohlaví sa totiž spozorovala tá istá frekvencia sťahov pohlavných orgánov pri vyvrcholení.

Ako prvých fanúšikov oceňujúcich unikátnosť ženského orgazmu môžeme označiť dvojicu Masters and Johnsonová. Nedávno bol o ich výskume (a iných pletkách) natočený pomerne vydarený seriál, ktorý vás presvedčí, že žiadne teórie sa nikdy nepriblížia tak rýchlo a blízko k pravde ako to dokáže empirický výskum. V ich prípade to bol, samozrejme, odborne vedený empirický výskum, ale povedzme si otvorene, v prudérnej Amerike 50. rokov 20. storočia bola obrovská odvaha strčiť ženám do ruky sklenené dildo so zabudovanou kamerou a snažiť sa búrať mýty o ženskej sexualite.

Títo dvaja sú autormi slávneho štvorfázového cyklu sexuálnej odozvy: vzrušenie, plató, orgazmus, regres. Vyvrátili, že by existovali nejaké fyziologické rozdiely medzi tzv. vaginálnym a klitorálnym orgazmom a potvrdili dôležitosť klitorisu pri dosahovaní orgazmu žien. Taktiež ich fascinovala ženská schopnosť dosiahnuť v krátkom čase viacero orgazmov, čo u mužov možné nie je.

Aj v lifestylových magazínoch sa už všeličo popísalo o tzv. ženskej ejakulácii, pekný zasvätený článok napísala návrhárka erotických šperkov Betony Vernon. Ona a mnohí ďalší, napríklad ľudia praktizujúci tantrický sex či orgazmickú meditáciu, však zastávajú názor, že najlepšie orgazmy prichádzajú s odopieraním, sladkým mučením z odďaľovania rozkoše. Cieľom nie je dostať zo seba čo najrýchlejšie všetky telesné tekutiny, ale spojiť sa nielen s partnerom, ale aj so sebou samým.

Asi najjednoduchšie (a žeby najčastejšie? 😉) však dosahujeme orgazmus samy. Niektoré na to nepotrebujú dokonca žiadnu vonkajšiu stimuláciu a vystačí im vlastná fantázia. Niektoré zas môže orgazmus prekvapiť v spánku vo fáze REM, v ktorej snívame. Preto je okrem všetkých tých našich vzrušivých zakončení potrebné zdôrazniť, akú dôležitú úlohu zohráva naša psychika.

Je nám totiž nanič správny tlak na správnych miestach, rytmická stimulácia, zapojenie všetkých erotogénnych zón, keď v hlave riešime hádku so šéfom, svoje silné lýtka a sme v kŕči nie nebeských slastí, ale pozemských starostí. Asi tridsať percent žien má problémy s dosiahnutím orgazmu a štatistiky hovoria, že počas penetrácie je to ešte väčší problém. S pribúdajúcim vekom však u žien potešenie pri sexe stúpa (čo ide proti spomínaným odôvodneniam o reprodukčnej úlohe ženského orgazmu). Pomôžu nám stránky ako OMGYes? Alebo otvorenejšia komunikácia s partnerom? O benefitoch orgazmov totiž niet pochýb, výskumníci okrem iného usilovne počítajú, o koľko nám pravidelné vyvrcholenia predlžujú život. U žien je to ževraj o sedem až osem rokov. Vivez longtemps!

2 myšlienky na “Zápisky z budoára: La petite mort

  1. Mirka, parádne články, díky za ne! Dnes som prvýkrát otvorila Kurník a už si čítam pár hodín, perfektný projekt. Nech sa vám darí, baby.

    1. Ďakujeme! 🙂 Určite sa prihláste aj na odber Newslettru, ten býva rozposielaný každý štvrtok. Je tam totiž rubrika, ktorá sa na tejto stránke nenachádza – Piatok sama doma, v ktorej zdieľame zaujímavé články, videá a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *