Program na letný večer

napísala MICHAELA KUČOVÁ
ilustrovala MARTU

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 18. augusta 2016.

Niekedy sa nám veľmi nechce. Žiť vlastný život, riešiť situácie, cítiť to všetko. Leto v tom nie je výnimkou, hoci má potenciál byť super. Nie vždy však vieme, môžeme alebo chceme riešiť všetky tie festivaly, radlery, terasky, lásky. Občas sa stane, že to všetko potrebujeme vypnúť, vrátane seba. Únik nie je riešením, ale dočasne vie priniesť potrebný priestor na spamätanie sa.

A keďže nie vždy je možné odísť aspoň na mesiac na iný kontinent, sú tu seriály. V nich cudzie svety, príbehy a ženy, ktoré sú krásne vzdialené i blízke zároveň. Niektoré naše obľúbené analgetiká možno už poznáte, iným ste zatiaľ odolávali. Každé z nich je však originálnym a riadne vtipným pohľadom na to, čo znamená byť ženou, či už v role prezidentky, väzenkyne, manželky alebo bývalky.

Skečmi proti sexizmu
Ak sledujete svet americkej popkultúry, je pre vás celkom zjavné, že do Amy sú teraz všetci úplne zbláznení. Zaslúžene. Na svoju stand-up persónu promiskuitnej, jemne white trash blondsky nadväzuje Amy dnes už štvrtou sériou Inside Amy Schumer. Krátke, vypointované skeče o problémoch modernej ženy striedajú zábery zo stand-upov, ankety z ulice či rozhovory napríklad so sociopatkou, 106-ročnou pani alebo depilátorkou. S mnohými zobrazovanými situáciami sa vieme stotožniť (prijímanie komplimentov, realita sextingu, zabúdanie na ex či spoločné vyberanie, čo si dnes pozrieme), iné trefne kritizujú pomery v showbiznise (oslava posledného šukateľného dňa herečiek, je Amy dosť sexy na vlastnú TV show?).

Žena na čele štátu
Veep, ktorý sa v roku 2012 začal ako absurdná satira amerického politického sveta, je dnes možno až príliš reálny. Nielen preto, že sitcom je založený na politickom presadzovaní sa ženskej kandidátky na prezidentský post. Vynikajúca Julia Louis-Dreyfus ako Selina Meyers je tu kapitánkou celej posádky rôzne pokrivených, zakomplexovaných, sebeckých, skorumpovaných postavičiek, ktoré sa nesmierne vtipne pachtia za svojimi ambíciami, či už to je kancelária v Bielom dome alebo možnosť držať Selininu kabelku. Budete sa nahlas smiať a zároveň sa do vás začne vkrádať znepokojivý pocit, že sa možno o politickom zákulisí dozvedáte viac, než by ste chceli.

Spievajúca bývalka
OK, možno máte pocit, že muzikálová komédia nie je nič pre vás. Crazy Ex-Girlfriend vás však svojím jednoduchým, no neodolateľne podaným príbehom dostane. Ako správna šibnutá bývalka sa Rebecca v rámci životnej frustrácie upne na svoju dávnu lásku z letného tábora, hodí všetko za hlavu a presťahuje sa za ním do Zapadákova. Jednoduchú zápletku dopĺňajú muzikálové vsuvky, ktoré skvelo manifestujú dramatizujúce sebaklamy hlavnej hrdinky. Je celkom jasné, že tá má od psychicky vyrovnanej osoby ďaleko, no i tak jej budete držať palce (a v duchu cítiť úľavu, že až tak zle na tom nie ste). Seriál vtipne komentuje škodu, ktorú v mnohých z nás napáchali romantické komédie, a zároveň dodáva presne toľko optimizmu, koľko na prežitie v tejto neromantickej dobe potrebujeme. Navyše songy o pocite menejcennosti, ktorý vzbudzujú dokonalé lektorky jogy, alebo o procese prípravy na rande padnú vždy dobre.

Queens of New York
Viac trávy, menej privilégií ako Girls. Život dvoch kamošiek v New Yorku je v Broad City krásne autentickým obrazom dvadsiatničiek a zároveň ich vtipne preexponovanou hyperbolou. Za dve minúty kúpeľňovej montáže je tu viac o skutočnom živote dievčat než za päť sezón 2 Broke Girls. Abbi a Ilana riešia kariéru, vzťahy, peniaze a svoje priateľstvo celkom rovnako/osviežujúco inak ako my. Zápasia s MHD, oslavujú výplaty aj neprítomnosť spolubývajúcich. Z obrazovky ide čistá, autentická girl power, ktorá vzniká zo skvelého priateľstva a je radosť sa toho zúčastniť. Zatiaľ poslednú sériu už trochu poznačila scénaristická únava, najmä v prípade až karikovania pôvodne viacrozmernej Ilany, ale prvé dve série sú priam dokonalé. Rovnako ako reakcia Abbi a Ilany na pouličné obťažovanie.

Transrodina a transrande
Transparent je príbehom jednej rodiny a jednej premeny. Maura (Jeffrey Tambor) na staré kolená prichádza s coming outom: je žena. Seriál nesmierne civilne, citlivo, naozajstne a s jemným humorom zachytáva nielen proces tranzície, sebaprijatia a prijatia rodinou a okolím, je skvelou sondou aj do života Mauriných detí a bývalej manželky. Vďaka výborne napísanej a zahranej rodinnej dynamike rozhodne nie je len pre záujemcov o queer príbehy. Transparent popri obrovskej zásluhe na búraní stereotypov o transkomunite autenticky zachytáva aj širšie hľadanie vlastnej identity, lásky a životného naplnenia naprieč všetkými generáciami.

Ak vás zaujmú príbehy transrodovosti, odporúčame aj mini-sériu Her Story. Na YouTube nájdete celý príbeh približujúci život transrodových žien. Pútavo upozorňuje na nuansy, ktorým čelia v každodennom živote, a o čo viac ešte môže byť randenie komplikovanejšie.

Hľadanie po tridsiatke
Vynikajúci portrét tridsiatnikov, z ktorých každý inak prehodnocuje svoje životy, predstavuje Togetherness. Civilná sonda do predstáv, túžob, ambícií a zlyhaní sa sústreďuje na dve sestry, manžela jednej z nich a jeho kamoša. Reálne vzťahy, zranenia aj radosti „obyčajného“ života dodávajú pocit, že nie sme sami, kto je frustrovaný, robí chyby aj ich vie odpúšťať. Okrem rodinného života je obzvlášť vydarene zachytený vzťah Bretta a Alexa, ktorých priateľstvo je (pod povrchom) ústredným príbehom tohto seriálu o hľadaní lásky. (Nie, nie sú gay, len je vzácne vidieť také zručné zobrazenie priateľského puta medzi mužmi.)

Zo ženskej väznice
Viac než ženský Prison Break. Orange Is the New Black je vtipná, miestami mrazivá sonda do ženskej väznice, kde sleduje naraz viacero životných osudov, z ktorých by každý vyšiel na samostatný film. Je v tom všetko, láska, materstvo, sex, ženské priateľstvá i nenávisti, obohatené o „pohľad do zákulisia“. Ak vás zaujíma, ako to v takej väznici funguje, OINB prináša humorný a kritický pohľad zároveň, zavedie vás do spoločných spŕch aj do samotky. Spoznáte vrahyne, dílerky aj eko-aktivistky všetkých vekov a rás a popri ich osobných príbehoch sa dozviete veľa nielen o skorumpovanosti väzenského systému, ale aj o nerovnosti v spoločnosti.

2 myšlienky na “Program na letný večer

  1. Spätné upozornenie: Piatok sama doma – Kurník
  2. Spätné upozornenie: Leto, gauč a seriáliky – Kurník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *