Leto, gauč a seriáliky

napísala MICHAELA KUČOVÁ
ilustrovala KLAUDIA MORAVČÍKOVÁ

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 17. augusta 2017.

Vrátil sa Twin Peaks, opäť sa hrá o tróny a vo vlne feministického nadšenia vznikajú seriály o wrestlerkách, typovo pestré ako Spice Girls. Iné ženské hrdinky zaslúžene idú do dôchodku. Pozerania s dobrými ženskými postavami však nikdy nie je dosť a my dnes opäť prinášame tipy, ktoré vám skrátia čakanie na novú sériu vašich obľúbených (nie, Girls sa už ozaj nevrátia). Pozor, dnešný výber je pomerne temný a viackrát sa týka rodovo podmieneného násilia.

Happy Valley
Žena v strednom veku, ktorá vychováva syna svojej zosnulej dcéry, žije so sestrou – abstinujúcou narkomankou, a zároveň je seržantkou v menšom anglickom mestečku? Môže sa to zdať ako riadne melodramatický náklad, ale Catherine Cawood a jej príbeh sa neutápa v zbytočnej temnote či sebaľútosti. Naopak, je skvelou kombináciou jemného humoru a citlivej práce s ľudskými osudmi. Otvára aj tabu tému detí, ktoré sú splodené násilným činom, a ako táto udalosť ovplyvňuje celú rodinu. Catherine rozhodne nie je žiadna nezlomná superžena, ale takýchto sympatických hrdiniek v seriáloch naozaj veľa neuvidíte (a zdaľeka sa to netýka len veku).

I Love Dick
Seriál podľa knihy Chris Krauss vytvorili Sarah Gubbins a Jill Soloway (Transparent). Manželia Chris a Sylvere, ktorí sa ocitajú vo vzťahovej aj tvorivej kríze, odchádzajú do umeleckej kolónie. Počas rezidenčného pobytu sa ich neukojené túžby upnú na titulného Dicka, vedúceho alfa umelca. Chris (v podaní Kathryn Hahn, ktorá surovú nahotu emócie vie ako málokto) Dickovi píše listy a jej vnútorný monológ sprevádza celý dej. Roztáča kolotoč fantázií a vášní, ktorý však nie je lacným milostným trojuhlením. V súvislosti so seriálom sa veľa píše o zmene perspektívy, výmene male gaze za female gaze, ale pointou nie je očumovanie Dicka (Kevina Bacona). Autorky príbeh poňali ako priestor na skúmanie, čo je (ženská) túžba, sexualita, ako vyzerá uspokojenie (nielen telesné). Každý diel je strihaný aj s úryvkami videoartu či iného skutočného súčasného umenia, ktoré tiež reflektuje ústrednú tému ženstva, tela a jeho túžob. Osobne piaty diel považujem za kus umeleckého diela sám o sebe.

Broadchurch
Opäť detektívka z prostredia anglického vidieka, tentoraz s kulisami nádherného dorsetského pobrežia. Dvojica Alec Hardy (David Tennant) a Allie Miller (Olivia Colman) v prvej sérii riešia tragické úmrtie chlapca, ktorého prípad je viac či menej prepletený s každým členom svojráznej obce. Druhá séria silnú atmosféru skúšala zopakovať, no už trochu schematicky. V tretej sérii však tvorcovia nabrali nový dych so zdanlivo komorným, no nemenej napínavým a silným príbehom znásilnenia. Nasledujúci detektívny príbeh je opäť výbornou štúdiou osudov celého obyvateľstva, ale predovšetkým toho, čím prechádzajú ľudia, ktorí sexuálne násilie zažili. Svojím spôsobom je tak trochu aj edukatívnym dielom – nastoľuje problematiku súhlasu, ukazuje, ako prebieha vyšetrovanie po znásilnení, a nestráca pritom tempo a pútavosť.

Top of the Lake
Elizabeth Moss (poznáte ako nezlomnú šedú myšku z Mad Men) má skutočný dar zobrazovať zraniteľnosť a silu zároveň. A aj nervy zo železa, okrem výbornej série Handmaid’s Tale (o ktorej ste už určite počuli a nebudem tu preto rozpisovať, že treba vidieť) totiž hrá aj v kriminálnom seriáli z dielne Jane Campion. Moss ako detektívka Robin pátra v prvej sérii po tehotnom 12-ročnom dievčati, v druhej po osude utopenej aziatky napchatej do kufra. V jednotlivých dieloch sa postupne odhaľujú príbehy zmiznutých dievčat, tajomstvá celého susedstva, ako aj samotnej hlavnej hrdinky. Opäť sú tu brilantne zachytené otázky násilia voči ženám, materstva a hľadania samej seba.

Love
Ďalší z nekonečného radu príbehov o láske, ktorý však prináša niečo nové a často nevídané. Seriál čiastočne vychádza zo života scenáristov a prináša tak autentické a jedinečné perspektívy, žiadne schematické „chlapec stretol dievča, trochu sa naťahovali a potom bol happyend“. Gus je rozpačitý geek neochvejne snívajúci o kariére holywoodskeho scenáristu, Mickey sa pretĺka životom bez najmenšieho záujmu byť komukoľvek sympatická. Netvrdím, že sebectvo, podvádzanie či drogy súcool, ale je potešujúce vidieť ženskú postavu, ktorá nevyvažuje svoje nedostatky martýrstvom či nejakým vykúpením v podobe trestu a ponaučenia (ako to zvyčajne vídame len u mužských protagonistov). Ona aj Gus striedavo zlyhávajú, učia sa, približujú sa a vzďaľujú, ubližujú si a dozrievajú. Na scenároch sa podieľa Judd Appatow, ktorý spoluvytváral aj svet Girls, takže viete približne, ako rozpačitá a diskomfortná táto love je.

Big Little Lies
Spočiatku to v Big Little Lies vyzerá ako rajský život a ideálny seriál na eskapizmus. Krásne presklené domy nad oceánom, v nich dokonalo upravené ženy s kopou rozkošných detí a charizmatickými manželmi, nádhera. Idylka je však zdanlivá a tragédia na večierku postupne ukazuje všetko, čo buble pod povrchom. Odkrývajú sa hlbšie praskliny než intrigy matiek na školskom dvore. Nečakajte však žiadne zúfalé manželky, séria je natočená podobne kvalitne ako filmy typu Little Children. Vynikajúce výkony celého ansámblu sprostredkujú vnútorný svet postáv, ich lesklé povrchy aj skrývané tajomstvá. Od hyperaktívnej Reese Whiterspoon, ktorá so svojou A+ mentalitou riadi život všetkých okolo, len aby nemusela čeliť vlastným prešľapom, až po Nicole Kidman, ktorá majstrovsky tlmočí zmes strachu, lásky, hnevu aj viny, ktoré sprevádzajú partnerské násilie. Kriminálka, kde vás vypátranie zločinu fascinuje nemenej ako svet žien a ich odvaha, zlyhania, sny, frustrácie, priateľstvá, rodiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *