Ktorá bude krajšia bez mejkapu

napísala MIKA POLOHOVÁ
ilustrovala TINA MINOROVÁ

Článok bol pôvodne publikovaný v newslettri 16. februára 2017.

Kozmetiku som vnímala ako nutné zlo. Áno, boli dni, kedy sme mali niečo ako beauty day.Vyrábali si masky zo surového zemiaku alebo uhoriek. Mne najviac chutili tie peelingové s vločkami, medom a mliekom. A keď všetky kámošky zápasili s problémovou pokožkou a akné, ja som okrem čiernych bodiek nič neriešila. Jana mi v osmičke, s neistotou v hlase, povedala, že keď mám namaľované oči, je sklamaná. Prečo? Lebo som bola posledné naturálne dievča. A asi aj posledná panna na strednej.

Pravda bola v tom, že som celú pubertu zápasila s miernou nadváhou a moja pokožka bola, a stále je, vypnutá. Vrásky ma netrápili. Okrem tej jednej, ktorá sa tvrdohlavo objavovala, keď som sa smiala viac ako dve hodiny. Väčšinou pri víne a pri debate o tom, čo vlastne chlapi chcú. Attila sa priznal, že si skôr všimne pekne namaľovanú ženu. Nemá byť toho veľa, ale aspoň niečo. Bod za úprimnosť. Aby som však priznala celú pravdu, povedal to v bezpečnej vzdialenosti od svojej manželky a matky ich dvoch detí, ktorá sa líčením skutočne nezaťažuje. Momentálne kojí a skôr ju trápi, či má dosť vložiek do podprsenky.

Teraz, keď pracujem vo firme, ktorá kozmetiku dováža, predáva, testuje a vyvíja, radikálne sa mení aj môj postoj. Moja polička sa zmenila. Priznala som prehru. Uvedomila som si, že nič je nie také vtipné, aby mi z toho ostávali vrásky celý deň, a pustila som sa do práce. Prvý krok k zlepšeniu. Priznala som si, že mám problém. Daniel Katz, ktorého kozmetika živí, sa vyjadril o parabénoch ako o nutnom zle. Každý chce, aby bol krémik krásne biely, voňavý a zároveň prírodný. No rovnako ako pri akomkoľvek inom produkte je dôležitá doba trvanlivosti. Tá sa na kozmetiku dáva. Ale či skutočne niečo znamená, dokáže aj on posúdiť iba veľmi ťažko.

Vysvetľoval mi to na príklade jogurtu. Má dobu spotreby, no ak ho zješ o dva týždne neskôr, nič sa nestane. V kozmetike je to podobné. Parabény spôsobovali iba to, že krém dlhšie vyzeral dobre. Ak teda zákazník zvládne fakt, že jeho krém nebude vyzerať rovnako pri otvorení aj o šesť mesiacov neskôr, z kozmetiky sa môžu vytratiť úplne. Priznáva, že parabénov sa bál, a preto ich vo svojej kozmetike nikdy netoleroval. Celý sortiment dováža zo svojej rodnej krajiny už niekoľko rokov. Tvrdí, že Slovákom chýba akási prirodzená zvedavosť. S počudovaním konštatuje, že zopár ľudí sa ho na zloženie opýta, ale nikoho nezaujíma, či kozmetika bola testovaná na zvieratách. Lebo pre neho ako milovníka zvierat je práve toto dôležité.

Ja som sa pri štúdiu produktov a ľudí, ktorí ich používajú, dozvedela aj pomerne zvláštne veci. Napríklad, kyselina hyaluronová pomáha proti vráskam, no je vynikajúca aj na kĺby a dokonca pomáha pri intímnych problémoch. V minulosti sa na skrášlenie používalo zlato. Dnes, keď už kozmetická veda pokročila, všetci, ktorí sa venujú kozmetike, poznajú a využívajú fakt, že zlato skutočne pomáha pleti bojovať s voľnými radikálmi. Vyrovnáva vrásky, čistí a pôsobí upokojujúco aj na spálenú pokožku. Trend diktuje návrat k prírode. K prirodzeným zložkám a k rovnováhe. Používať len zložky, ktoré boli vyrobené pod mikroskopom, sa už nenosí. Ľudia sa zaujímajú o zloženie a hlavne sa chcú cítiť lepšie.

Napriek tomu, že som stále povestná svojou antimejkap filozofiou, považujem sa za poučenú. Kozmetiku beriem s rozumom. Je logické, že maslo je mastnejšie ako mlieko. A preto, keď sa ma pýtajú na to, čo robiť proti „bielym“ nohám, viem sa správne pýtať. Aj poradiť. Prvým krokom je peeling. Tá odumretá koža, ktorá sa v mini strapcoch odlupuje od nôh, sa nezmení na novú krásnu pokožku. Musí preč. Čiže: peelingovať, šúchať, odstraňovať. Až potom, keď je pokožka čistá, má zmysel používať krémy, mlieka, jogurty alebo maslá. Je to predsa logické, že do očistenej pokožky sa všetky tie dobré hydratačné veci lepšie vstrebú. Postup opakujte podľa potreby.

Ďalšia vec, ktorú som sa pri objavovaní sveta kozmetiky naučila, je čítať návody. Na každej pleťovej maske je napísané: Na očistenú pokožku. Neznamená to ale, že si treba tvár opláchnuť vlažnou vodou. Aj na to príde, ale až po všetkých ostatných krokoch. Znovu začíname s peelingom. Vlasy hore, odumreté bunky dole. Potom maska. Ja teraz fičím na bahne. Hlavne preto, že si predstavujem, ako ležím pri Mŕtvom mori a slnko mi masku vysušuje. Potom sa ponáram do tej super slanej vody a ležím si na nej ako na gauči. Okrem toho mám rada, keď sa maska jemne sťahuje. Možno to je iba placebo efekt, ale pocit je to príjemný. Keď si masku zošúchame, zotrieme alebo zlúpeme, pleť si opláchneme vlažnou vodou alebo vlhkým uterákom. A musí nasledovať krém. Dobrý, hydratačný. Póry sú očistené a otvorené, čím viac hydratácie dostanú, tým lepšie.

A vrásky. Ja som lebedila do tridsiatky. A potom som googlila, čítala a veľa sa pýtala. Kyselina hyaluronová vrásky vyhladí. Ale nemala by byť v boji sama. Tri základné zložky starostlivosti sú hydratácia, výživa a ochrana. O pitnom režime sa hovorí všade, a preto nemám potrebu vám tu držať kázeň o tom, ako a koľko piť. Pite vodu. Koľko? Toľko, aby ste nebehali cikať každú polhodinu. Aj obličky si musia občas oddýchnuť. Výživa je už iná vec. Ryby a kaviár, oriešky a semienka. Či ich budete jesť alebo si vyhľadáte kozmetiku s ich extraktmi, to už nechám na vás. Vyživovať sa vždy oplatí. Hladné ženy nemajú peknú pokožku, hlavne tie, ktoré radikálne chudnú. Ak pleti chýbajú vitamíny a výživa, stráca elasticitu, ovísa, bledne a je vysušená. Dávajte preto pozor na to, čo jete, a ak chudnete, neoberajte o výživu svoju pokožku. Doprajte si kvalitnejší výživný krém, pravidelné masky a spevňujúce mlieka, maslá a veľa vitamínu E. Ak hovoríme o ochrane, myslíme tým hlavne na slnko. To, že nás bez krému spáli, vieme. Ale od slniečka pokožka aj starne. Preto by mal denný krém obsahovať SPF faktor. A to aj vtedy, keď nechodíme po slnku. Nezabúdajme, že slnko, aj keď je schované za mrakmi, stále škodí našej pokožke. UVA a UVB žiarenie spôsobuje zmeny v bunkách a nie sú to dobré zmeny.

Vyspovedala som svoje známe z ich kozmetických rutín a z toho, ako vnímajú kozmetiku. Rozprávali mi, aké produkty používajú, koľko za ne platia a koľko času im skrášľovanie zaberie. Magda strávi pred zrkadlom aj polhodinu denne. Výsledky vidí, na svoj vek nevyzerá a je spokojná. Maja sa trápi so svojou pleťou od puberty a nepomohlo jej ani tehotenstvo. Mama jej totiž sľúbila, že keď porodí, bude mať s vyrážkami navždy pokoj. Ostáva jej teda bojovať s veternými mlynmi a na pleťovej vode hľadá zázračné slová „bez parfumu, bez parabénov“. Janka kašle na pleť, ale masku na vlasy si necháva aj pol hodinu. Peťa zase čaká, kým to bude na lifting. Dovtedy jej stačí voňavá vaňa a aromatické peelingy. Jedno, čo to robí, hlavne nech to vonia. Beky je zaťažená na rýchlosť a kvalitu. Nevadí, že je sérum drahé, hlavne, aby vyhladilo a zmatnilo. Na noc kvalitný krém a bez červeného rúžu ani na krok. Kozmetika musí urobiť žene radosť. Musí to ísť bez námahy a rýchlo.

Jej postoj sa mi páči asi najviac. Ja som stále mala pocit, že prílišný záujem o kozmetiku zo mňa robí antifeministickú hus.

Na jednom z našich neženských večerov (rozumej: pečené rebrá, pivo, gin, Pulp Fiction a samozrejme brownies – nie sme predsa barbarské otrokyne), som tomu začala rozumieť lepšie. Ženy, aspoň tie z môjho okolia, chcú vyzerať dobre a cítiť sa dobre. Ak sa dá, doprajú si drahšiu kozmetiku. Jednoducho túžia v zrkadle vidieť ženu, ktorú majú v sebe. Kto by sa schovával za vrstvu mejkapu, keď sme krásne také, aké sme.  A v tom nie je nič antifeministické ani povrchné.

2 myšlienky na “Ktorá bude krajšia bez mejkapu

  1. Spätné upozornenie: Sto rokov za opicami – Kurník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *